13 lipca
poniedziałek
Henryka, Kingi, Andrzeja
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

72 lata UNICEF - największej na świecie organizacji na rzecz dzieci

Ocena: 0
673

UNICEF – największa na świecie organizacja humanitarna i rozwojowa działająca na rzecz dzieci – świętuje 72. rocznicę powstania. Utworzona została 11 grudnia 1946 r. Dziś UNICEF jest obecny w ponad 190 krajach i każdego roku niesie pomoc milionom najmłodszych oraz ich rodzinom. Pomysłodawcą i współzałożycielem organizacji był Polak – dr Ludwik Rajchman.

fot. wiki, CC BY-SA 4.0

Dr Rajchman miał ogromne doświadczenie w dziedzinie bakteriologii i epidemiologii. Był szczególnie oddany działaniom na rzecz zwalczania chorób endemicznych. Wierzył w medycynę społeczną i podkreślał znaczenie zdrowia publicznego. W 1946 r. postulat wysunięty przez dr. Rajchmana posłużył za podstawę do powołania UNICEF – Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci. To dzięki jego inicjatywie w latach 1948 – 1951, w 22 krajach na całym świecie wykonano około 30 milionów badań lekarskich i dostarczono 17 milionów szczepionek przeciwko gruźlicy.

Od początku swojej działalności UNICEF niósł pomoc także najmłodszym w Polsce. Działo się tak przez 55 lat od zakończenia II wojny światowej. Pierwsze transporty pomocy humanitarnej dotarły do nas już 1947 roku, a polskie dzieci otrzymały wówczas pomoc medyczną. UNICEF w naszym kraju finansował wyposażenie ośrodków zdrowia i oddziałów pediatrycznych, a także sprowadzał surowce do produkcji artykułów dla dzieci.

W 2002 r. zmienił się zakres zadań UNICEF w Polsce, która została zaliczona przez Organizację Narodów Zjednoczonych do grupy państw wysokorozwiniętych. Dziś UNICEF Polska, jako organizacja pozarządowa – pomaga innym, współpracując z innymi biurami UNICEF na świecie. Zajmuje się zarówno promowaniem i ochroną praw dziecka w kraju, jak i zbieraniem funduszy na pomoc najmłodszym w najbardziej potrzebujących regionach świata. Prowadzi też programy edukacyjne, które każdego roku angażują tysiące szkół z całej Polski. Do Klubu Szkół UNICEF należy już ponad 2000 placówek edukacyjnych.

Więcej informacji o UNICEF znajduje się na stronie unicef.pl.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 lipca

Poniedziałek, XV Tydzień zwykły
+ Wspomnienie świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta
Kto nie bierze swego krzyża, a idzie za Mną, nie jest Mnie godzien
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 1,10-17; Ps 50,8-9.16b-17.21.23; Mt 10,34-11,1
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter