28 maja
wtorek
Jaromira, Justa, Justyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

7-13 kwietnia: 80. Tydzień Miłosierdzia

Ocena: 4.7
532

Niedzielą Miłosierdzia Bożego, 7 kwietnia, rozpoczyna się obchodzony już po raz 80. Tydzień Miłosierdzia, którego celem jest budzenie wrażliwości na potrzeby bliźnich. 

Fot. KEP

Tegorocznym hasłem tego czasu będą słowa: „…każdy miłujący Tego, który dał życie, miłuje również tego, kto życie od Niego otrzymał” (1 J 5, 1).

Główne obchody Niedzieli Miłosierdzia odbywają się tradycyjnie w Krakowie-Łagiewnikach. O godz. 10.00 rozpoczęła się tam Eucharystia pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego.

Jak wyjaśnił bp Wiesław Szlachetka, przewodniczący Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski, hasło tegorocznego Tygodnia Miłosierdzia łączy się z przypadającą w tym czasie uroczystością Zwiastowania Pańskiego obchodzoną jako Dzień Świętości Życia. Przypomniał, że życie każdego człowieka jest darem Bożej miłości.

Nie można miłować Boga, nie miłując swego bliźniego

– napisał w specjalnym słowie z okazji Niedzieli Bożego Miłosierdzia bp Szlachetka.

Celem zainicjowanego w 1937 r. przez Caritas Polska Tygodnia Miłosierdzia jest przede wszystkim formacja – budzenie wrażliwości na potrzeby bliźnich: chorych, samotnych, bezrobotnych, bezdomnych i prześladowanych. Obchody są okazją do głębszej refleksji na temat miłosierdzia czynionego na co dzień, służą także prezentacji pracy, jaką różne organizacje charytatywne wykonują na polu pomocy charytatywnej i są zachętą do aktywnego włączania się w dzieła miłosierdzia.

Tydzień Miłosierdzia rozpoczyna się w Kościele katolickim w Polsce w Niedzielę Bożego Miłosierdzia od 2013 roku. Wcześniej obchodzony był w pierwszym tygodniu października. W przeżywanie Tygodnia Miłosierdzia włączają się w sposób szczególny parafialne oddziały Caritas, szkolne koła Caritas oraz placówki prowadzone przez Caritas diecezjalne.

Tegoroczny Tydzień Miłosierdzia zakończy się w sobotę, 13 kwietnia, obchodzonym od kilku lat „Dniem Dobra”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 maja

Wtorek, VIII Tydzień wielkanocny
wspomnienie bł. Stefana Wyszyńskiego, biskupa
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi,
że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 10, 28-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 majaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter