16 sierpnia
wtorek
Rocha, Stefana, Joachima
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

17. rocznica sakry biskupiej bp Romualda Kamińskiego

Ocena: 0
264

„Dziękujemy Bogu za dar jego posługi”. Bp Romuald Kamiński, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej, obchodzi 17. rocznicę sakry biskupiej. Uroczystą konsekrację przyjął 23 czerwca 2005 roku w ełckiej katedrze.

fot. ks. Mariusz Wedziuk

W pierwszych latach posługi biskupiej Romuald Kamiński pełnił funkcję biskupa pomocniczego diecezji ełckiej. Za swoje motto wybrał słowa: „Sub Tuum praesidium” co znaczy „Pod Twoją obronę”. Od 2017 r. bp Kamiński jest ordynariuszem diecezji warszawsko-praskiej.

Jego posługę charakteryzuje wielka otwartość na drugiego człowieka – mówi wieloletni przyjaciel biskupa Kamińskiego, proboszcz parafii Najczystszego Serca Maryi w Warszawie, ks. Krzysztof Ukleja.

45 lat znam księdza biskupa jeszcze z czasów seminarium. Poznałem go jako dobrego kolegę, dobrego kapłana, a teraz jest też wspaniałym biskupem. Pamiętam jak w katedrze żegnaliśmy wówczas jeszcze księdza Romualda (przed pójściem do Ełku – przyp. red.), to miałem przyjemność mu dziękować i podkreślałem, że ksiądz jako wieloletni pracownik Kurii zawsze potrafił być otwartym i dla każdego mieć czas

– wspomina ks. Ukleja.

Bp Kamiński pełni swoją posługę z wielką starannością i oddaniem – dodaje ks. Krzysztof Ukleja. – To jest wspaniały człowiek, kapłan, kolega, a teraz wspaniały ojciec – biskup diecezji. Bardzo jesteśmy wdzięczni księdzu biskupowi za jego posługę. Za taką wielką siłę i aktywność. Czasem się zastanawiam skąd ta siła? A to jest właśnie ten charyzmat. Ksiądz biskup jako nasz ojciec wszystko co robi, zawsze z taką starannością, miłością i z sercem. Dziękujemy Bogu za dar księdza biskupa – zaznacza ks. Ukleja.

Romuald Kamiński urodził się w 1955 w Janówce. Ukończył Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne w Warszawie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1981 roku. Po dwóch latach został administratorem Domu Arcybiskupów Warszawskich i referentem w Sekretariacie Prymasa Polski.

Do 1992 roku pełnił funkcję kapelana kardynała Józefa Glempa. Następnie został kanclerzem Kurii nowo powstałej diecezji warszawsko-praskiej. Po 12 latach posługi biskupiej w Ełku został ordynariuszem diecezji warszawsko-praskiej. Jego ingres do bazyliki katedralnej na Pradze odbył się 20 stycznia 2018 r.

Krzysztof Jędrasik

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 sierpnia

Wtorek, XX tydzień zwykły – dzień powszedni albo wspomnienie św. Stefana Węgierskiego
Jezus Chrystus, będąc bogatym, dla was stał się
ubogim, aby was ubóstwem swoim ubogacić.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 19, 23-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter