10 sierpnia
środa
Borysa, Filomeny, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

10 października 21. Dzień Papieski (zapowiedź)

Ocena: 0
520

Już po raz 21. w Polsce i w środowiskach polonijnych na całym świecie będzie obchodzony Dzień Papieski. Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego, który zorganizowany będzie 10 października, brzmi „Nie lękajcie się!”. W związku z tym wydarzeniem 30 września 2021 r. w Domu Arcybiskupów Warszawskich, odbyła się konferencja prasowa z udziałem kard. Kazimierza Nycza.

fot.www.facebook.com/FundacjaDzieloNowegoTysiaclecia/

Obchodom tegorocznego XXI Dnia Papieskiego przyświeca hasło „Nie lękajcie się!”. Słowa te Jan Paweł II wypowiedział w homilii inaugurującej jego pontyfikat 22 października 1978 roku na placu św. Piotra w Rzymie. Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz przypomniał, że Dzień Papieski wiąże się nierozłącznie z działalnością Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, która powstała w 1999 r. po pielgrzymce papieża do Ojczyzny.

Działalność Fundacji, to nie tylko promowanie nauczania św. Jana Pawła, ale przede wszystkim program stypendialny, który pomaga niezamożnej młodzieży kontynuować kształcenie. Drugim ważnym polem działania Fundacji – przypomniał kard. Nycz - są nagrody Totus Tuus, przyznawane w przeddzień Dnia Papieskiego, honorujące ludzi, którzy przybliżają nauczanie papieża w płaszczyźnie kultury i mediów. Trzecim elementem dzieła Fundacji jest Dzień Papieski, podczas którego jest przywoływany dzień 16 października 1978 r. - wyboru na Stolicę Piotrową, wiążący się z wydarzeniami w sferze kulturalnej i medialnej. Czwartym nieodłącznym elementem jest konferencja naukowa, podczas której prelegenci starają się przybliżyć jakiś aspekt nauczania papieża.

Tegoroczną konferencję naukową pod hasłem „Czy jest lekarstwo na lęk?” organizuje Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” i Akademia Katolicka w Warszawie. Spotkanie rozpocznie się dwa dni przed Dniem Papieskim czyli 8 października Mszą świętą w kościele św. Anny w Warszawie o godz. 17:00, a o godz. 18:00, po której rozpoczną się wykłady w dawnej Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie.

- Każdemu z nas towarzyszy lęk i strach, lęk egzystencjalny i psychologiczny – powiedział w czasie konferencji ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina, rektor Akademii Katolickiej w Warszawie. - W czasie pandemii pojawiła się nawet jednostka chorobowa: elektroniczne zmęczenie. Uważam, że słowa papieskie: „Nie lękajcie się!” są słowami na dzisiejsze czasy – kontynuował rektor. Ks. Pawlina zaprosił też na comiesięczne spotkania zatytułowane „Duchowość dla Warszawy”, które cieszą się popularnością zwłaszcza wśród młodych.

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz zauważył, że jego pokolenie pamięta, o jakich lękach mówił św. Jan Paweł II w 1978 r. wypowiadając podczas inauguracji pontyfikatu te słowa. Był to przede wszystkim lęk egzystencjalny, że przyjdzie Pan Jezus i zabierze człowiekowi wolność. - Pytanie brzmi: z czym by dziś stanął papież przed nami, o jakich lękach by myślał? – kontynuował metropolita.

Lęk tym się różni od strachu, że nie ma przedmiotu ściśle określonego, nie za bardzo wiemy, czego się lękamy. Moje domniemanie jest takie, że papież miałby na myśli cały świat współczesny, który się charakteryzuje wielkim problemem migranckim i uchodźczym. Te dwa lęki, że Bóg zabierze nam wolność i obawa przed migrantami wciąż się nie zmniejszają

– zauważył kard. Nycz.

Obchodom Dnia Papieskiego towarzyszy coroczna kościelna i publiczna zbiórka środków na stypendia edukacyjne dla młodych, zdolnych niezamożnych osób z małych miejscowości organizowana przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Ks. Łukasz Nycz – wicedyrektor Biura Fundacji ds. formacji stypendystów zrelacjonował osiągnięcia Fundacji. Ubiegłoroczna zbiórka podczas Dnia Papieskiego oraz późniejsze wpłaty pozwoliły objąć opieką 1800 stypendystów, uczniów i studentów. Fundacja wsparła młodych ludzi nie tylko finansowo, ale zadbała także o ich formację. Młodzież uczestniczyła w spotkaniach on-line, poruszając tematy wiary i formacji chrześcijańskiej. – Sercem programu formacyjnego są obozy wakacyjne – powiedział ks. Łukasz Nycz - W ciągu trzech miesięcy od lipca do końca września bieżącego roku Fundacja zorganizowała 25 spotkań dla stypendystów w całej Polsce: 17 dla dzieci ze szkół podstawowych i średnich (6 dniowe), trzy spotkania dla studentów (weekendowe) i 5 dla maturzystów (4 dniowe).

Ks. Dariusz Kowalczyk – Przewodniczący Zarządu Fundacji zapowiedział, że również w tym roku podczas Dnia Papieskiego będzie można wesprzeć Dzieło. We wszystkich kościołach zostanie zorganizowana zbiórka do puszek, będzie też zbiórka publiczna na ulicach miast przeprowadzona przez wolontariuszy. Nowe stypendia można ufundować także wysyłając SMS o treści „STYPENDIA” na nr 74 265. Przez cały rok program stypendialny można wesprzeć wpłacając środki na konto Fundacji: 75 1240 2034 1111 0000 0306 8582.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 10 sierpnia

Środa, XIX Tydzień zwykły – święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika
Kto by chciał Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 12, 24-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter