17 czerwca
poniedziałek
Laury, Marcjana, Alberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Sercańska Grupa 6. wyruszy na pielgrzymkę na Jasną Górę

Ocena: 5
641

Mimo ograniczeń sanitarnych związanych z epidemią, „Sercańska Grupa 6" wyruszy na tradycyjną pielgrzymkę na Jasną Górę w ramach 42. Pieszej Pielgrzymki Radomskiej, która 6 sierpnia wyjdzie na pątniczy szlak. Zgłoszenia przyjmowane będą do 2 sierpnia, tylko przez internet.

Fot. www.pielgrzymka.scj.pl

Hasłem pielgrzymki będzie temat roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce - „Eucharystia – Wielka Tajemnica Wiary".

W informacji przekazanej przez organizatorów podkreślono, że tegoroczna pielgrzymka wpisuje się w całą historię ruchu pielgrzymkowego.

Właśnie w takich okolicznościach wyruszały pielgrzymki, aby wyprosić ocalenie dla świata, zdrowie dla chorych, pomyślność dla Ojczyzny i błogosławieństwo dla wiernych. Tak było np. w Rzymie w 590 roku, gdy dżuma zbierała śmiertelne żniwo. Wówczas papież Grzegorz Wielki niósł w błagalnej procesji wizerunek Maryi, zwany odtąd Salus Populi Romani „Wybawicielka Ludu Rzymskiego", prosząc o ocalenie miasta. Tak było i 309 lat temu – w 1711 roku, kiedy po raz pierwszy, w czasie panującej zarazy, wyruszyła na Jasną Górę Pielgrzymka Warszawska

– czytamy na stronie „Sercańskiej Grupy 6" www.pielgrzymka.scj.pl

Organizatorzy zapowiedzieli, że w tym roku pątnicy w sposób szczególny będą modlić się „o ustanie pandemii koronawirusa i jej negatywnych skutków w życiu społecznym, gospodarczym i religijnym".

Opisując zasady pielgrzymki podkreślono, że „dla wszystkich uczestników będą - jak zawsze - przygotowywane obiady. Jednak z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną nie będzie możliwości korzystania ze wspólnych naczyń i sztućców. Każdy pielgrzym musi zabrać ze sobą własną menażkę lub miseczkę, kubek i sztućce, a po posiłku powinien osobiście je umyć i przechowywać we własnym bagażu".

Zaznaczono, że śniadania i kolacje mają być przygotowywane we własnym zakresie.

Kuchnia zapewni chleb, herbatę i kawę. Inne artykuły żywnościowe będą do nabycia w naszym sklepiku pielgrzymkowym

– napisali organizatorzy pielgrzymki.

Poinformowali, że zapisy potrwają do 2 sierpnia i będą odbywały się jedynie przez internet. Więcej informacji na www.pielgrzymka.scj.pl

Nie będzie możliwe zapisywanie się w trakcie pielgrzymki – na trasie

– zapowiedzieli organizatorzy tłumacząc decyzję względami sanitarnymi.

W pielgrzymce mogą uczestniczyć tylko osoby zdrowe i nie mające jakichkolwiek objawów chorobowych. W grupie może pielgrzymować maksymalnie 150 osób – wliczając w to osoby duchowne oraz posługujące w zabezpieczeniu pielgrzymki

– zaznaczyli odpowiedzialni „Sercańskiej Grupy 6".

Ponadto, dodali, że każdy pielgrzym jest zobowiązany do podpisania oświadczenia, w którym zobowiązują się do przestrzegania w trakcie pielgrzymki obowiązujących reżimów epidemicznych, a w razie ich naruszenia ponoszą odpowiedzialność prawną. Oświadczenie to zawiera również zgodę na codzienny pomiar temperatury".

Organizatorzy pielgrzymki przyznali, że obecnie nie wiedzą jeszcze, jak będzie wyglądało wyjście pielgrzymki z Radomia i wejście na Jasną Górę. Wszystkie bieżące informacje – również związane z aktualną sytuacją epidemiologiczną, która dyktuje warunki pielgrzymowania, będą publikowane na stronie internetowej pielgrzymki oraz w mediach społecznościowych".

W związku z czasem pielgrzymkowym ordynariusz radomski bp Henryk Tomasik napisał list, w którym zwraca uwagę, że z powodu epidemii będą miały miejsce dwie formy pielgrzymowania: fizyczna i duchowa. Ci, którzy wyruszą na szlak w sposób tradycyjny będą naszymi reprezentantami, którzy zaniosą do Matki Bożej nasze intencje". Zaapelował jednocześnie do nich o zachowanie wszystkich zasad państwowych i medycznych".

Dla tych, którzy zdecydują się na pielgrzymowanie duchowe, w kościołach diecezji radomskiej będą organizowane wieczorne spotkania modlitewne w ramach których odprawiana będzie msza św., adoracja, konferencja tematyczna oraz Apel Jasnogórski.

Będziemy wspominać setną rocznicę urodzin Jana Pawła II, Cudu nad Wisłą oraz postać Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego przygotowując się do jego beatyfikacji

– zapowiedział bp Tomasik.

W ubiegłym roku w ramach 41. Pieszej Pielgrzymki Radomskiej na Jasną Górę weszło 13 sierpnia 6 tys. 23 osoby. W drodze pątnicy spędzili 8 dni pokonując ok. 200 km. Cała pielgrzymka składała się z 40 grup podzielonych na 5 kolumn.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 czerwca

Poniedziałek, XI Tydzień zwykły
wspomnienie św. Brata Alberta Chmielowskiego
Twoje słowo jest pochodnią dla stóp moich, Panie,
i światłem na mojej ścieżce.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 38-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter