25 czerwca
wtorek
Lucji, Wilhelma, Doroty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Panama w Warszawie" w łączności ze Światowymi Dniami Młodzieży

Ocena: 0
592

Półtora tysiąca młodych z obu warszawskich diecezji wzięło udział 27 stycznia w spotkaniu „Panama w Warszawie” w Świątyni Opatrzności Bożej. Odbywało się ono w łączności z 34. Światowymi Dniami Młodzieży w Panamie. Podczas Mszy Świętej sprawowanej przez kard. Kazimierza Nycza młodzi wysłuchali papieskiego przesłania z Panamy.

fot. Michał Komorek/Idziemy

Brawami przyjęli papieską homilię i słowa papieża Franciszka, który mówił do młodzieży całego świata: „Nie jesteście przyszłością, lecz Bożym teraz. On was zwołuje i wzywa was w waszych wspólnotach i miastach, by pójść w poszukiwaniu dziadków, dorosłych, aby stanąć na nogi i razem z nimi zabrać głos i spełnić marzenie, z jakim Pan was wymarzył”.

Kard. Nycz zwracając się do młodych, którzy od wczesnego popołudnia uczestniczyli w spotkaniu w Świątyni Opatrzności Bożej zaznaczył, że trwali oni „w łączności z papieżem Franciszkiem i młodym Kościołem, który przeżywał w tych dniach święto młodych”. – „Panama w Warszawie” jest właśnie po to, by przeżywać ŚDM „tu, teraz, dziś”, chodzi o realne uczestnictwo a nie tylko oglądanie w telewizji czy internecie. Kard. Nycz podziękował młodym za wybór Jezusa oraz „radosną i pogodną obecność” w Świątyni Opatrzności Bożej.

Metropolita warszawski przekazał też młodym, że następne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Lizbonie, stolicy Portugalii.

Wcześniej młodzież wysłuchała katechezy abp. Grzegorza Rysia, który mówił na temat „Jak usłyszeć głos Boga?”. Bóg każdego zna po imieniu, dla niego nie ma ludzi nieważnych – zapewniał młodych słuchaczy abp Ryś i pytał: Czy wejdziecie w relację z Jezusem na całego? Czy na pół gwizdka? Bóg nie jest złodziejem i cię nie okrada. On cię obdarowuje – przekonywał.

Przywołując wiele przykładów z Biblii abp Ryś mówił młodym, że Bóg jest w stanie zrobić wielkie rzeczy najuboższymi środkami w najmniejszym miejscu . Najważniejsze narzędzie jakiego Bóg używa to słowo – podkreślił, zachęcając młodzież do czytania Pisma Świętego.

– Kiedy zastanawiamy się, w jaki sposób możemy usłyszeć głos Boga i Mu odpowiedzieć, dotykamy powołania. Bogu nie chodzi o to, żebyś coś robił, ważne jest kim będziesz – mówił do młodych abp Ryś. – Najważniejsza jest decyzja – dodał.

Nawiązując do sceny Zwiastowania abp Ryś zwrócił uwagę, że Maryja decyduje w oparciu o Boga; wie, że dostaje propozycję od Boga, na którym może się oprzeć. – Nie opierajcie życiowych decyzji tylko o swoje predyspozycje. Oprzyjcie się na Bogu – zachęcał abp Ryś młodych zgromadzonych na „Panamie w Warszawie” w Świątyni Opatrzności Bożej.

Odpowiedzią młodych była modlitwa przy kopii ikony maryjnej „Salus populi romani”, która jest symbolem Światowych Dni Młodzieży. Została ona uroczyście wniesiona w procesji.

Podczas „Panamy w Warszawie” nie mogło też zabraknąć hymnu 34. Światowych Dni Młodzieży. „Oto ja służebnica Pańska” – śpiewali i tańczyli młodzi uczestnicy spotkania.

Przedstawiciele ambasady Republiki Panamy w Polsce przygotowali dla młodych specjalną prezentację filmową o swoim kraju. – Dla mnie to zaszczyt być tutaj z wami. Mam nadzieję, że ta prezentacja pozwoli poczuć trochę ciepła naszego kraju. To prezentacja małego kraju o wielkim sercu! – mówiła attaché Republiki Panamy w Polsce Lariana Díaz Menéndez.

Przez cały czas spotkania w dolnym kościele Świątyni Opatrzności Bożej trwała adoracja Najświętszego Sakramentu, chętni mogli się wyspowiadać albo poprosić o modlitwę wstawienniczą. Uczestnikom pomagali wolontariusze w pomarańczowych koszulkach.

Do późnego wieczora Świątynia Opatrzności Bożej będzie rozbrzmiewała śpiewami młodych. Ostatnim punktem spotkania jest modlitwa uwielbienia.

Organizatorem "Panamy w Warszawie" jest Wspólnota "Emmanuel", która już przed laty zorganizowała podobne spotkanie pod nazwą "Sydney w Warszawie". Spotkanie poprowadził raper Michał PAX Bukowski.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 czerwca

"Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie."

Dziś w Kościele: wtorek, XII tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie dowolne bł. Doroty z Mątowów
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rdz 13,2.5-18  Ps 15,1-5   Mt 7,6.12-14
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)