30 kwietnia
wtorek
Mariana, Donaty, Tamary
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Łódź: uroczystości pogrzebowe bp. Adama Lepy

Ocena: 4.8
849

Dzisiejszym uroczystościom pogrzebowym śp. bp. Adama Lepy, biskupa pomocniczego seniora archidiecezji łódzkiej, przewodniczył w łódzkiej bazylice archikatedralnej kard. Konrad Krajewski. Kazanie wygłosił abp senior Władysław Ziółek. "Był zaiste wypróbowanym i niezawodnym współpracownikiem. Pozostanę do końca pod urokiem jego umiłowania życia, jego pobożności, duchowej kultury, chrześcijańskiego optymizmu" - mówił łódzki arcybiskup senior.

Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

W uroczystościach pogrzebowych 7 maja w archikatedrze łódzkiej udział wzięła rodzina zmarłego, liczni biskupi, księża, zakonnice i zakonnicy, biskup mariawicki i biskup Kościoła ewangelicko-reformowanego, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

"Darów, jakie biskup Adam otrzymał od Boga, nie zatrzymał dla siebie. Pomnożył je i ubogacił nimi Chrystusowy Kościół na polskiej ziemi" – mówił w kazaniu abp senior Władysław Ziółek.

Arcybiskup senior przybliżył dzieje życia zmarłego hierarchy. Wskazał, że święcenia kapłańskie przyjął kilka miesięcy przed rozpoczęciem soboru watykańskiego II.

Sam niejednokrotnie mówił, że ten soborowy i posoborowy czas uważał za prawdziwie błogosławiony dla swojej duszpasterskiej formacji. Szczególnie bliski stał mu się dekret o środkach społecznego przekazu. Dodam, że tenże dekret w polskim wydaniu dokumentów soborowych z 2002 r. został poprzedzony obszernym wprowadzeniem opracowanym właśnie przez bp. Adama

– mówił abp Ziółek, omawiając również duszpasterską posługę hierarchy.

Chciałbym złożyć osobiste świadectwo wielkiej gorliwości pasterskiej biskupa Adama. Bardzo pragnąłem go mieć jako bliskiego współpracownika w biskupim posługiwaniu. I tak się stało, za co nieustannie dziękowałem Bogu. Zawsze mogłem na niego liczyć. Nigdy niczego mi nie odmówił, kiedy w rachubę wchodziły zadania pasterskie. Więcej, dzielił ze mną w pełni odpowiedzialność za oblicze Kościoła łódzkiego. Był zaiste wypróbowanym i niezawodnym współpracownikiem. Pozostanę do końca pod urokiem jego umiłowania życia, jego pobożności, jego duchowej kultury, chrześcijańskiego optymizmu, bogatej osobowości, duszpasterskiej kreatywności, jego w sumie cichej o prostej egzystencji, która zapewne nie była łatwa, ale naznaczona głęboką dojrzałością ludzką i chrześcijańską

– mówił kaznodzieja.

Podczas Mszy św. pogrzebowej odczytano kondolecje - m.in. odczytany na początku liturgii telegram od papieża Franciszka, który przesłał łódzkiej archidiecezji wyrazy ojcowskiej bliskości. „Do Domu Ojca po wieczną nagrodę odszedł pasterz, który gorliwie pełnił swoją posługę w duchu biskupiego zawołania In caritate et patientia” – napisał papież, wyrażając wdzięczność Bogu za szlachetną postawę kapłańską i biskupią zmarłego biskupa.

Kondolencje od przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski pod koniec Mszy św. odczytał metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

Ze smutkiem przyjąłem informację o śmierci biskupa Adama Lepy – biskupa pomocniczego seniora archidiecezji łódzkiej, kapłana, teologa, medioznawcy, rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi w latach 1988-1993. [...] Kościół w Polsce traci biskupa nieprzeciętnego, autora 12 książek i setek publikacji z zakresu medioznawstwa, wykładowcę pedagogiki mass mediów i psychologii, założyciela Łódzkich Studiów Teologicznych, pasterza, który – jak stanowiło jego zwołanie biskupie – „w miłości i cierpliwości” przyjmował kolejne zadania i urzędy zlecone przez Ducha Świętego.

– napisał abp Stanisław Gądecki. W imieniu Konferencji Episkopatu Polski przekazał wyrazy współczucia rodzinie, bliskim, współpracownikom oraz wszystkim, których zasmuciło  odejście bp. Lepy. „Zapewniam o mojej duchowej bliskości oraz o modlitwie w waszej intencji i w intencji zmarłego” – czytamy w przesłanym liście.

Przewodniczący Episkopatu wyraził także wdzięczność Kościoła w Polsce za „niezwykle pracowite życie i posługę biskupią w ramach struktur Konferencji Episkopatu Polski” bp. Adama Lepy.  Był on m.in. przewodniczącym Komisji ds. Środków Społecznego Przekazu, członkiem Rady Stałej KEP,  przewodniczącym Zespołu Programowego ds. Telewizyjnych Transmisji Mszy Świętej, członkiem Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, a także wiceprzewodniczącym Rady Programowej Katolickiej Agencji Informacyjnej oraz członkiem Europejskiego Komitetu Biskupów ds. Mediów Masowych.

Ciało śp. księdza biskupa Adama Lepy, zgodnie z Jego wolą, spoczęło w grobie rodzinnym na łódzkim cmentarzu pod wezwaniem św. Wojciecha.

+++++++++++++

Tekst kondolencji abp. Stanisława Gądeckiego:

Warszawa, dnia 6 maja 2022 roku

Ekscelencjo,
Najdostojniejszy Księże Arcybiskupie Metropolito,
Dostojni uczestnicy uroczystości żałobnych,

 ze smutkiem przyjąłem informację o śmierci biskupa Adama Lepy – biskupa pomocniczego seniora archidiecezji łódzkiej, kapłana, teologa, medioznawcy, rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi w latach 1988-1993.

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski pragnę przekazać wyrazy współczucia rodzinie, bliskim, współpracownikom oraz wszystkim, których zasmuciło jego odejście. Zapewniam o mojej duchowej bliskości oraz o modlitwie w waszej intencji i w intencji zmarłego.

Kościół w Polsce traci biskupa nieprzeciętnego, autora 12 książek i setek publikacji z zakresu medioznawstwa, wykładowcę pedagogiki mass mediów i psychologii, założyciela Łódzkich Studiów Teologicznych, pasterza, który – jak stanowiło jego zwołanie biskupie – „w miłości i cierpliwości” przyjmował kolejne zadania i urzędy zlecone przez Ducha Świętego.

Pragnę wyrazić wdzięczność Kościoła w Polsce za jego niezwykle pracowite życie i posługę biskupią w ramach struktur Konferencji Episkopatu Polski, w której był przewodniczącym Komisji ds. Środków Społecznego Przekazu, członkiem Rady Stałej KEP,  przewodniczącym Zespołu Programowego ds. Telewizyjnych Transmisji Mszy Świętej, członkiem Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, wiceprzewodniczącym Rady Programowej Katolickiej Agencji Informacyjnej, członkiem Komisji Głównej II Polskiego Synodu Plenarnego, członkiem Europejskiego Komitetu Biskupów ds. Mediów Masowych oraz delegatem naszej konferencji episkopatu na Synod Biskupów dla Europy w 1999 roku.

Słów pociechy i nadziei pragniemy szukać w Słowie Bożym, które w Ewangelii wg św. Jana zapewnia: „Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym” (J 6,54).

Zmarłego polecamy w modlitwie Bogu, aby łaskawie wprowadził go do miejsca radości, światłości i pokoju. Niech dusza jego nie doznaje cierpień, a gdy nadejdzie wielki dzień zmartwychwstania niech Bóg da mu nieśmiertelne życie w królestwie wiecznym (por. „Obrzędy pogrzebu”).

Odpoczywaj w pokoju!

Abp Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 kwietnia

Wtorek, V Tydzień wielkanocny
Chrystus musiał cierpieć i zmartwychwstać,
aby wejść do swojej chwały.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 27-31a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter