15 sierpnia
poniedziałek
Napoleona, Stelii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Jesteśmy tu dzisiaj jako cierpiący przyjaciele". Christchurch modli się za ofiary zamachów

Ocena: 0
1086

W nowozelandzkich kościołach chrześcijańskich w sobotę i niedzielę modlono się za ofiary zamachu terrorystycznego na dwa meczety w Christchurch.

fot. PAP/EPA/MICK TSIKAS

Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 50 osób. W jednym z dwóch meczetów znaleziono kolejne ciało. W niedzielę przekazano rodzinom pierwsze zwłoki zabitych tym samym można było rozpocząć ich pogrzeby.

Według doniesień mediów Nowej Zelandii wszystkie ofiary śmiertelne to muzułmanie w wieku od dwóch do 77 lat. Jak na razie nie ma oficjalnego potwierdzenia ostatecznej liczby ofiar. Z kilkudziesięciu rannych, co najmniej dwie osoby znajdują się w bardzo ciężkim stanie.

Katolicki biskup Christchurch, Paul Martin, powiedział podczas Mszy Świętej w sobotni wieczór, że ludzie nie są w stanie wyrazić zamieszania i bólu, jakie odczuwają. – Nasz smutek grozi naszemu społeczeństwu, że pogrążymy się w otchłani z powodu śmierci naszych sióstr i braci, z powodu nienawiści, jakiej doznali. Spotykając się z taką przemocą i stratą krzyczymy z głębi naszych serc – powiedział biskup.

Poinformował, że wielu katolików już zwróciło się do członków społeczności muzułmańskiej, aby poprzez "konkretne gesty miłości bliźniego pokonać nienawiść". – Jesteśmy tu dzisiaj jako przyjaciele, cierpiący przyjaciele, przyjaciele opłakujący nieopisaną tragedię – powiedział bp Martin.

Pastor Alan Jamieson z Kościoła Chrześcijan Baptystów powiedział, że jego społeczność w Christchurch wspiera trzy muzułmańskie rodziny uchodźców. – Członkowie z dwóch tych rodzin znaleźli się w meczecie podczas strzelaniny. Dwie osoby zginęły, a dwie zostały ranne – powiedział. Zapewnił, że wierni jego Kościoła wspierają rodziny poszkodowanych na wszelkie możliwe sposoby. – Mamy ludzi w szpitalu, ludzi opiekujących się dziećmi w domu – poinformował. 

Pierwsze publiczne spotkanie po zamachu wszystkich nowozelandzkich wspólnot religijnych w Christchurch zaplanowano na wtorek wieczór w katedrze na placu Latimer.

Podczas dzisiejszej modlitwy Anioł Pański w Watykanie za ofiary zamachu modlił się papież Franciszek. – W tych dniach, do cierpienia ze względu na wojny i konflikty, które nieustannie nękają ludzkość, dołączył się ból z powodu ofiar straszliwego ataku na dwa meczety w Christchurch w Nowej Zelandii. Modlę się za zmarłych i rannych oraz członków ich rodzin. Wyrażam moją solidarność z braćmi muzułmanami, z tą wspólnotą religijną i obywatelską. Ponawiam zachętę do zjednoczenia się przez modlitwę i gesty pokoju, by przeciwstawić się nienawiści i przemocy – powiedział Franciszek.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 sierpnia

Poniedziałek, XX Tydzień zwykły – uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Córa królewska wchodzi pełna chwały, *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 1, 39-56
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzePOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter