19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Śmierć bez misterium

Ocena: 4.7
1468

Chyba tylko w Polsce listopad jest miesiącem, w którym tak wiele modlitwy i pamięci żywi ofiarowują zmarłym. Nabożeństwa żałobne, wypominki, gregorianki, nawiedzanie cmentarzy, sprzątanie grobów, zapalanie zniczy – normalne dla Polaków, a tak zaskakujące dla obcokrajowców. Na Zachodzie bowiem o zmarłych nie chce się pamiętać, a samą śmierć już dawno ogołocono z misterium. Śmierć stała się jedną z usług dostępnych niemal na zawołanie, a ciał zmarłych nie ma kto odbierać ze szpitali.

Słusznie napisał kard. Robert Sarah w swojej najnowszej książce „Wieczór się zbliża i dzień już się chyli”, że „człowiek chce przepędzić śmierć, usunąć żałobę. Już nie jest w stanie znieść smutku i łez”. I dodaje: „Niepełnosprawnych trzeba ukryć, o chorych zapomnieć, a podeszłych wiekiem umieścić w jednym miejscu odosobnienia”. Lekarze, którzy składali przysięgę, że będą ratować życie, coraz liczniej opowiadają się za eutanazją.

W Holandii trzy szpitale uniwersyteckie złożyły w niższej izbie parlamentu sprawozdanie, które podaje, że 84 proc. holenderskich pediatrów domaga się eutanazji dla dzieci w wieku 1-12 lat. Dlaczego akurat w tym przedziale wiekowym? Bo w każdym innym wieku eutanazja jest już dozwolona. Od 2004 r. można zabić w majestacie holenderskiego prawa i za zgodą rodziców dziecko do pierwszego roku życia oraz między 12. a 16. rokiem życia. Powyżej tej granicy wiekowej eutanazji może domagać się sam zainteresowany, nie potrzebując niczyjej zgody. W konsekwencji 25 proc. zgonów w tym kraju następuje wskutek eutanazji.

W Belgii nie ma już żadnych ograniczeń wiekowych dla tego procederu. W ten sposób śmierć staje się jedną z usług medycznych, na którą w niektórych krajach odprowadza się składkę w ubezpieczeniu zdrowotnym. A coraz częstszym powodem decydowania się na tak tragiczny krok jest złe samopoczucie, depresja, lęk czy osamotnienie. Zamiast zaradzać chorobom cywilizacyjnym, którymi coraz częściej są problemy ze zdrowiem psychicznym, spowodowane tempem życia i atomizacją społeczeństwa – gdy każdy żyje dla siebie i sam ze sobą – rozszerza się coraz bardziej usługi wspomaganego samobójstwa.

„Eutanazja i wspomagane samobójstwo są porażką wszystkich. Odpowiedź, do której jesteśmy wezwani, to nieporzucanie nigdy tych, którzy cierpią; nie poddanie się, ale objęcie troską i miłością, by przywrócić nadzieję” – powiedział papież Franciszek po eutanazji siedemnastoletniej Holenderki, która cierpiała na zespół stresu pourazowego.

Tak jak śmierć odarto z misterium; tak samo uczyniono z pochówkiem. Na przykład na Słowacji rodziny często nie odbierają już ze szpitali ciał swoich bliskich zmarłych, które są kremowane, wsypywane do worów i wywożone do wspólnej mogiły. Władze Hamburga uchwaliły właśnie nowe prawo pochówkowe, zgodnie z którym wkrótce możliwy będzie pochówek ludzi i zwierząt w jednym grobie. Pomimo że w Niemczech istnieje 150 cmentarzy dla zwierząt, ludzi będzie się chować z małymi zwierzętami domowymi, jak pies czy kot. Czy ma to na celu umilenie im ostatniej podróży, czy dowartościowanie stworzeń, trudno powiedzieć, ale pewne jest, że to kolejny krok na drodze desakralizacji śmierci i obrzędów związanych z pochówkiem ciała.

Dlatego kard. Sarah pisze jeszcze: „Jakże można zmarnować moment tak pełen emocji i sakralności? Nasza beztroska i powierzchowność wobec misterium jest głupia”. A jednak gdzieś pozostała tęsknota za godnym odchodzeniem, skoro tak fascynują obcokrajowców nasze cmentarze w listopadowej aurze, z tysiącami świateł i modlitwą wiernych.

 

Idziemy nr 46 (735), 17 listopada 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1,16.18-21.24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter