26 sierpnia
poniedziałek
Marii, Aleksandra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prosto z Gdańska

Ocena: 0
822

Po wygranych wyborach samorządowych, w których – trzeba pamiętać – właściwie nie miała konkurencji, coraz chętniej zaczęła wypowiadać się w sprawach polityki ogólnopolskiej. Wydała też rządowi wojnę w sprawie specjalnej ustawy, która ma umożliwić budowę porządnego muzeum Westerplatte. Chociaż przez dekady miasto Gdańsk nie dbało wystarczająco o miejsce, gdzie polscy żołnierze toczyli heroiczne boje w obronie Wojskowej Składnicy Tranzytowej, przejęcie inicjatywy przez rząd spotkało się z zaciętym oporem. „Oświadczam, że jako prezydent Gdańska nie pozwolę zredukować Gdańska do Neptuna, Żurawia i innych pięknych zabytków. Gdańsk jest częścią Polski i nie da się z niej wypchnąć” – grzmiała Dulkiewicz.

To wypowiedź groteskowa, bo to duża część gdańskich elit, w opinii wielu komentatorów, zdawała się uciekać od polskości w kierunku niemieckich tradycji. Także tradycji Wolnego Miasta Gdańska, w którym Polaków prześladowano i w którym NSDAP zdobywała więcej głosów niż w Niemczech właściwych. Teza o „wypychaniu Gdańska z Polski” to odwracanie kota ogonem.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 29 (718), 21 lipca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 4 sierpnia 2019 r.

Idziemy nr 29 (718), 21 lipca 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest redaktorem naczelnym tygodnika „W Sieci”

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 sierpnia

„Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”.

Dziś w Kościele: poniedziałek, XXI tydzień zwykły
+ uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej 
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Prz 8,22-35, Ps 48, Ga 4,4-7, J 2,1-11
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -