19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nie taka spowiedź straszna

Ocena: 4.28333
894

Będzie jeszcze o spowiedzi. Jesteśmy w pełni sezonu komunijnego i rocznicowego dzieci. W tym roku chyba bardziej niż w latach ubiegłych temat pierwszych komunii świętych został związany z „traumatycznym” doświadczeniem, jakie przeżywają dzieci przystępujące do pierwszej spowiedzi świętej.

Jakby patrzeć na spowiedź oczami mediów, mogłoby się wydawać, że Kościół tylko po to sprawuje sakrament pokuty i pojednania, by gnębić psychicznie małe dzieci, które przecież nie mają żadnych grzechów. Przez cały maj w internecie pojawiały się informacje o tym, o co księża pytali dzieci pierwszokomunijne na spowiedzi i jakie straszne pokuty zadawali, rujnując przy tym ich wrażliwą psychikę.

Można odnieść wrażenie, że po tym, jak kolejne państwa w ostatnim czasie starają się zmusić księży do złamania tajemnicy spowiedzi w ramach walki z nadużyciami w Kościele, media starają się zlikwidować spowiedź w ogóle. Bo przecież wszyscy chcemy dbać o dobro dzieci. I to jest prawda. Tyle że nieprawdziwy jest obraz sakramentu spowiedzi, jaki przedstawiają media.

Tak jak od małego dziecko się wychowuje, a nie chowa, tak przy spowiedzi kształtuje się jego wrażliwość na dobro i zło. Trudno zgodzić się z twierdzeniem, że dziewięcio- czy dziesięciolatki nie wiedzą, kiedy robią coś, co jest złe, czy kiedy są złośliwe wobec innych. Najlepiej wiedzą o tym rodzice i nauczyciele.

Oczywiście, odpowiedzialność za czyny ponosi się w zależności od świadomości. I prawdą jest, że dzieci mają w wielu przypadkach mniejszą świadomość tego, czy dany czyn był moralnie dobry czy zły. Jednakże w dużej mierze wyczuwają, kiedy postępują źle, o czym świadczy chociażby ukrywanie się z tym przed wychowawcami. Nie można więc powiedzieć, że nie mają żadnej świadomości, a zatem nie ponoszą odpowiedzialności za swoje czyny.

Spowiedź uświadamia dorastającemu dziecku, że czyny mają konsekwencje – zarówno małe czyny, jak i duże. I jeżeli dziecko nie nauczy się tego we wczesnym wieku, to z pewnością nie będzie tego brać pod uwagę w późniejszym wieku, krzywdząc ludzi wokół siebie, a przy okazji raniąc siebie samego.

Kolejnym powodem przemawiającym za spowiedzią dzieci jest to, że nie chodzi w niej tylko i wyłącznie o wyznanie grzechów, chociaż wielu uważa, że taki jest jej główny cel. Spowiedź służy także przewodnictwu w sprawach sumienia, gdyż regularne spowiadanie się z grzechów lekkich pomaga w kształtowaniu jego wrażliwości. A dalej prowadzi to do kształtowania postaw. Ponieważ grzechy dzielą się na występki i postawy, to z występków sami możemy się poprawić, zaprzestając ich popełniania, jednakże złych postaw sami nie jesteśmy w stanie zmienić. Do tego potrzeba duchowego prowadzenia i łaski sakramentalnej płynącej ze spowiedzi i komunii świętej. I chociażby spowiednik był lepszy czy gorszy, a więc lepiej czy gorzej naprowadzał na zmianę postawy, to i tak działa sakrament, dając moc i siłę do przemiany serca.

I tu dochodzimy do sedna sprawy. Jeśli ktoś nie wierzy, że spowiedź jest sakramentem, czyli że działa w nim sam Chrystus, to na nic zdadzą się wszelkie argumenty w jej obronie. Aczkolwiek ci, którzy atakują tajemnicę spowiedzi czy w ogóle spowiedź, wyczuwają, że jest ona czymś bardzo ważnym i że ma w sobie pierwiastek nadprzyrodzony. Bo w przeciwnym razie nikt by się nią nie zajmował. Tym bardziej byłoby ogromną stratą pozbawianie jej dzieci, które przecież dopuszczane są do różnych innych ważnych czynności i tematów. Często nawet za wcześnie.

Dobre przygotowanie dzieci do spowiedzi, z podkreśleniem, że jest to spotkanie z przebaczającym Chrystusem, a nie z karzącym księdzem, będzie najlepszym prezentem, jaki możemy im dać przed przystąpieniem do pierwszej komunii świętej.

Idziemy nr 22/2023

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1,16.18-21.24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter