28 lutego
piątek
Romana, Ludomira, Lecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dziennikarskie standardy

Ocena: 0
3267

Dymisja redaktora naczelnego „Faktu” jest wydarzeniem ważnym nie tylko dla środowiska medialnego. Po pierwsze, chodzi o największy ukazujący się w Polsce dziennik (choć to tabloid). Po drugie, sprawa dotyczy gazety należącej do potężnego koncernu niemiecko-szwajcarskiego. A po trzecie, do odwołania Roberta Felusia doszło w szczególnym momencie.

Robert Feluś stracił stanowisko w efekcie burzy wywołanej tytułem artykułu opisującego śmierć syna Leszka Millera. Sformułowanie „Ojciec wybrał politykę, a syn sznur” naruszało w sposób drastyczny dobre obyczaje, dotykało też w sposób niezwykle brutalny pogrążoną w żałobie rodzinę. Nawet jak na standardy tabloidów, było to przekroczenie wszelkich granic. Społeczne oburzenie było tak wielkie, że nie pomogły nawet przeprosiny, i to dwukrotne, ze strony redakcji. Nie można też wykluczyć, że niemieckie władze koncernu zdecydowały się na wymuszenie dymisji również z tego powodu, że sprawa dotyczyła Leszka Millera – polityka szanowanego w Niemczech, choćby z racji roli, jaką odegrał przy wprowadzaniu Polski do Unii Europejskiej.

Niemiecko-szwajcarski koncern miał więc solidne argumenty. Ale z drugiej strony, Felusia dałoby się bronić znacznie dłużej. Jeszcze raz przepraszając, zawieszając, wysyłając na urlop, powołując komisję ds. zbadania sprawy. Albo tłumacząc, że chodziło nie o główny grzbiet gazety, ale o weekendowy dodatek, zapewne mniej uważnie przeglądany przez naczelnego. 

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 37 (675), 16 września 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 września 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest redaktorem naczelnym tygodnika „W Sieci”

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 lutego

Szukajcie dobra, a nie zła, abyście żyli,
a Pan Bóg będzie z wami

Dziś w Kościele: piątek po Popielcu
Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 58, 1-9a; Ps 51, 3-6b.18-19; Mt 9, 14-15
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Wielkopostne Kościoły Stacyjne
28 lutego – Parafia MB Loretańskiej (ul. Ratuszowa 5A, DW-P)

 

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -