1 czerwca
poniedziałek
Justyna, Anieli, Konrada
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Cisza nad przekopem

Ocena: 4.4
2093

Kiedy jedni czekali na wydarzenia polityczne – inni czekali w korkach na drogach i na szlakach, by wejść na szczyt Tarnicy czy do schroniska w Morskim Oku. Bo początek maja to dla większości Polaków czas na krótki wypoczynek z rodziną na łonie natury. Politykę wkłada się do szuflady i zamyka na klucz. Ale polityka sama się wpycha do naturalnego środowiska. Tak jak ma to miejsce na Mierzei Wiślanej. Na którą, nota bene, też odbywały się w tych dniach swoiste „pielgrzymki” turystów. Budowa przekopu mierzei ma się zakończyć w 2022 r. i w zamyśle rządu ma – tak jak kilka innych dużych inwestycji – stać się oknem na świat dla regionu. Ci, którzy pojechali zobaczyć, jak idą prace, musieli być zawiedzeni, bo… zostały one wstrzymane do jesieni. Szybko i sprawnie wycięto pas drzew – i na razie cisza. Zaplanowana.

Ale ciszy nie planują przeciwnicy tej inwestycji. Krajowi to głównie „ekolodzy”. Piszę celowo w cudzysłowie, bo wyraźnie widać, że nie o ekologię tu chodzi, a o zablokowanie budowy. Zagraniczni przeciwnicy są głównie z Rosji, bo Unia, jak na razie – mimo starań miejscowych antypatriotów – nie ma zastrzeżeń. Rosji taki przekop jest oczywiście nie na rękę, bo wybija możliwość blokowania ruchu z Zalewu Wiślanego i na niego. Ale i tej samej Rosji, która pół roku temu także szermowała ekologicznymi argumentami, teraz na zaniedbanym i niemal opuszczonym rosyjskim odcinku mierzei, zwanym tam Bałtijskaja Kosa, zamierza zbudować… sieć luksusowych ośrodków wypoczynkowych, a nawet coś w rodzaju delfinarium! Bingo!

Czy to znaczy, że budowa przekopu nie jest zagrożona i że wszyscy się z tym pogodzili? Absolutnie nie! Wiele ośrodków do końca będzie starało się na każdym etapie ją zablokować. Co jest praktyką spotykaną na świecie, i trzeba nauczyć się sobie z tym skutecznie radzić i żyć. Tylko jak pogodzić się z tymi, którzy na własnym podwórku używają argumentów z Kremla?

Czy gdyby jakiekolwiek państwo na świecie miało zablokowany dostęp do swojego portu, a takim jest przecież port w Elblągu, i czy gdyby miało zablokowany tak duży i strategiczny akwen jak Zalew Wiślany, mający znaczenie dla nie tylko turystyki i gospodarki, ale i bezpieczeństwa kraju, to ktoś w tym państwie rozumiałby argument „ptasich dyrektyw”? Dostęp do portu w Elblągu, który będzie dzięki temu się rozwijać i współpracować, pozwoli na wykorzystywanie wszystkich nisz, których dziś może nie dostrzegamy, ale które mogą być znaczące dla regionu. Wciąż jednego z najbiedniejszych w UE.

To inwestycja, która daje nam duże możliwości. Strategiczna ze wszech miar, a stosunek do niej pokazuje w dużej mierze stosunek do naszego potencjału jako państwa. Bo czyż Polska nie powinna być traktowana jako partner w rozmowach o przyszłości Europy? A na koniec dodam, że w ten weekend właśnie ruszył tramwaj wodny z Krynicy do Tolkmicka i Fromborka. Teraz więc wyobraźmy sobie, że takim tramwajem możemy z Tolkmicka wybrać się na wycieczkę do Gdańska. Czego i sobie, i Państwu na przyszłe majówki życzę!

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Autor jest dziennikarzem TVP
www.krzysztofziemiec.pl

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 1 czerwca

Poniedziałek, IX Tydzień zwykły
+ Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła
Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Rdz 3,9-15.20; Ps 87,1-3.5-6; Dz 1,12-14; J 19,25-27 lub J2,1-11 lub Łk 1,26-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter