4 lutego
sobota
Andrzeja, Weroniki, Joanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Morawiecki o przewidywanym wzroście gospodarczym

Ocena: 0
318

Nasze plany są bardzo ambitne – na przyszły rok zakładamy co najmniej 12–13 mld zł wzrostu z samego podatku VAT. Również w podatku CIT zakładamy wzrost wysoki, jednocyfrowy – powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

fot. PAP/Radek Pietruszka

Morawiecki w środę na antenie radiowej Jedynki powiedział, że w Polsce "jest chyba najszybsze tempo domykania luki podatkowej, jakie obserwowałem w ostatnich 10 latach w wielu różnych krajach". – Zauważyła to również Komisja Europejska. Oni sami stwierdzili, że nasza luka w VAT w ciągu jednego roku spadła poniżej średniej unijnej – z 2,4 na 1,5 proc. – dodał. Przypomniał, że średnia unijna wynosi 1,7 proc.

– Nasze plany są bardzo ambitne. Na przyszły rok zakładamy (...) co najmniej 12-13 mld wzrostu z samego podatku VAT. Również w podatku CIT wzrost wysoki, jednocyfrowy, czyli przewyższający nominalny wzrost PKB – poinformował wicepremier.

Zadeklarował, że obecnie nie ma zamiarów "obniżać ani podwyższać VAT". – Koncentrujemy się na uszczelnieniu, na walce z karuzelami VAT-owskimi – to jest istny lunapark i wesołe miasteczko tych karuzel, to co napotykamy. Mnóstwo najrozmaitszych patologii, które nie były eliminowane – mówił.

– Podchodzimy branża po branży, systematycznie; aplikujemy coraz to bardziej zaawansowane narzędzie informatyczne w Ministerstwie Finansów. To pozowała nam dobrze kierować nasze kontrole i to pozwala wyłapywać różnych przestępców dużo szybciej – dodał.

Morawiecki wskazał, że "w tym roku wzrost gospodarczy łącznie ma szansę wynieść powyżej 4 proc.". – Wierzę, że wzrost gospodarczy zawsze jest kombinacją różnych czynników – dodał. Zdaniem wicepremiera do wzrostu przyczyniły się: działalność polskiego rządu, Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, a także przyciąganie do Polski zagranicznych przedsiębiorców.

– Jesteśmy na pierwszym miejscu w Europie jeśli chodzi o tworzenie miejsc pracy w przemyśle – 220 tys. miejsc pracy na 350 tys. łącznie utworzonych w 2017 roku. To jest rekord – podkreślił.

Jak mówił, to są tylko fabryki zagranicznych inwestorów, ale także polskich, o czym świadczy 80–procentowy wzrost polskich inwestycji w porównaniu do poprzednich okresów. – Widać to po specjalnych strefach ekonomicznych – dodał.

Wicepremier powiedział, że blisko 30 lat temu przyjęto "model rozwoju gospodarczego, który (...) zakładał w dużym stopniu wyprzedaż majątku i był bezalternatywnym modelem". – Starałem się pokazywać, że są inne możliwości, ale wtedy była jedna dominująca narracja" – wskazał. Podkreślił, że w efekcie "dzisiaj mamy niewiele polskiego przemysłu – 45 proc. –  Dodał jednak, że polski przemysł szybko się odradza.

– Zdecydowany nacisk kładziemy teraz na poprawę warunków gospodarowania, czyli na tę podażową część gospodarki narodowej, na to, żeby przedsiębiorcy mogli się jak najlepiej rozwijać – mówił. Podkreślił, że dlatego powstała Konstytucja Biznesu. – Konstytucja dla Biznesu jest dla wszystkich przedsiębiorców. Polscy przedsiębiorcy są zwykle mikro, mali lub średni – to głównie jest dla nich – powiedział Morawiecki.

Zapowiedział także, że w ciągu najbliższych paru tygodni zostanie zaproponowany "zestaw zagadnień" w kontekście problemów, jakie występują z zatorami płatniczymi.

Wicepremier został także zapytany o to, jakie są plany w związku z podatkiem od sklepów wielkopowierzchniowych. – Na razie jesteśmy w dialogu z Komisją Europejską i jako dobry kraj członkowski, jako członek Unii Europejskiej, chcemy ten dialog prowadzić – odparł. Przypomniał, że we Włoszech, w Hiszpanii, Francji "ten podatek występuje pod różnymi postaciami". (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 5 lutego stycznia

Niedziela, V tydzień zwykły
«Wy jesteście solą ziemi.
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 5, 13-16
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz „Idziemy” - Dynamizm chrześcijan

+ Nowenna przed świętem Matki Bożej z Lourdes cz.1

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter