14 października
poniedziałek
Liwii, Kaliksta, Bernarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Morawiecki o przewidywanym wzroście gospodarczym

Ocena: 0
152

Nasze plany są bardzo ambitne – na przyszły rok zakładamy co najmniej 12–13 mld zł wzrostu z samego podatku VAT. Również w podatku CIT zakładamy wzrost wysoki, jednocyfrowy – powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

fot. PAP/Radek Pietruszka

Morawiecki w środę na antenie radiowej Jedynki powiedział, że w Polsce "jest chyba najszybsze tempo domykania luki podatkowej, jakie obserwowałem w ostatnich 10 latach w wielu różnych krajach". – Zauważyła to również Komisja Europejska. Oni sami stwierdzili, że nasza luka w VAT w ciągu jednego roku spadła poniżej średniej unijnej – z 2,4 na 1,5 proc. – dodał. Przypomniał, że średnia unijna wynosi 1,7 proc.

– Nasze plany są bardzo ambitne. Na przyszły rok zakładamy (...) co najmniej 12-13 mld wzrostu z samego podatku VAT. Również w podatku CIT wzrost wysoki, jednocyfrowy, czyli przewyższający nominalny wzrost PKB – poinformował wicepremier.

Zadeklarował, że obecnie nie ma zamiarów "obniżać ani podwyższać VAT". – Koncentrujemy się na uszczelnieniu, na walce z karuzelami VAT-owskimi – to jest istny lunapark i wesołe miasteczko tych karuzel, to co napotykamy. Mnóstwo najrozmaitszych patologii, które nie były eliminowane – mówił.

– Podchodzimy branża po branży, systematycznie; aplikujemy coraz to bardziej zaawansowane narzędzie informatyczne w Ministerstwie Finansów. To pozowała nam dobrze kierować nasze kontrole i to pozwala wyłapywać różnych przestępców dużo szybciej – dodał.

Morawiecki wskazał, że "w tym roku wzrost gospodarczy łącznie ma szansę wynieść powyżej 4 proc.". – Wierzę, że wzrost gospodarczy zawsze jest kombinacją różnych czynników – dodał. Zdaniem wicepremiera do wzrostu przyczyniły się: działalność polskiego rządu, Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, a także przyciąganie do Polski zagranicznych przedsiębiorców.

– Jesteśmy na pierwszym miejscu w Europie jeśli chodzi o tworzenie miejsc pracy w przemyśle – 220 tys. miejsc pracy na 350 tys. łącznie utworzonych w 2017 roku. To jest rekord – podkreślił.

Jak mówił, to są tylko fabryki zagranicznych inwestorów, ale także polskich, o czym świadczy 80–procentowy wzrost polskich inwestycji w porównaniu do poprzednich okresów. – Widać to po specjalnych strefach ekonomicznych – dodał.

Wicepremier powiedział, że blisko 30 lat temu przyjęto "model rozwoju gospodarczego, który (...) zakładał w dużym stopniu wyprzedaż majątku i był bezalternatywnym modelem". – Starałem się pokazywać, że są inne możliwości, ale wtedy była jedna dominująca narracja" – wskazał. Podkreślił, że w efekcie "dzisiaj mamy niewiele polskiego przemysłu – 45 proc. –  Dodał jednak, że polski przemysł szybko się odradza.

– Zdecydowany nacisk kładziemy teraz na poprawę warunków gospodarowania, czyli na tę podażową część gospodarki narodowej, na to, żeby przedsiębiorcy mogli się jak najlepiej rozwijać – mówił. Podkreślił, że dlatego powstała Konstytucja Biznesu. – Konstytucja dla Biznesu jest dla wszystkich przedsiębiorców. Polscy przedsiębiorcy są zwykle mikro, mali lub średni – to głównie jest dla nich – powiedział Morawiecki.

Zapowiedział także, że w ciągu najbliższych paru tygodni zostanie zaproponowany "zestaw zagadnień" w kontekście problemów, jakie występują z zatorami płatniczymi.

Wicepremier został także zapytany o to, jakie są plany w związku z podatkiem od sklepów wielkopowierzchniowych. – Na razie jesteśmy w dialogu z Komisją Europejską i jako dobry kraj członkowski, jako członek Unii Europejskiej, chcemy ten dialog prowadzić – odparł. Przypomniał, że we Włoszech, w Hiszpanii, Francji "ten podatek występuje pod różnymi postaciami". (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 października

Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego. 

Dziś w Kościele:
poniedziałek, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Kaliksta I, papieża i męczennika albo wspomnienie św. Małgorzaty Marii Alacoque, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 1,1-7; Ps 98 (97),1-4; Łk 11,29-32
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -