13 lipca 1944 roku zakończyła się Operacja "Ostra Brama" - odbicie z rąk Niemców Wilna przez Okręgi Wileński i Nowogródzki Armii Krajowej, z późniejszym wsparciem Armii Czerwonej, w ramach akcji „Burza”. W rocznicę rozpoczęcia operacji, w dniach 5-8 lipca zjechało do Wilna kilkuset Polaków z kraju, Litwy i Białorusi. W ramach obchodów odwiedzili oni miejsca pamieci związane z tamtymi wydarzeniami.
Kalwaria Wileńska - cmentarz i park przy sanktuarium Znalezienia Krzyża Świętego w Wilnie, a w nim m.in.:
- między stacjami drogi krzyżowej pomnik żołnierzy AK - po ekshumacji w październiku 1979 r. szczątki 46 polskich żołnierzy przeniesiono na cmentarz cywilny w Kalwarii. Tutaj, w pierwotnym miejscu pochówku spoczywa 32 żołnierzy AK poległych pod Krawczunami
- pomnik AK na cmentarzu kalwaryjskim, gdzie spoczywa 46 żołnierzy z II Zgromadzenia, poległych w Krawczunach-Nowosiołkach w walkach o wyzwolenie Wilna 13 lipca 1944 r.
- grób obrońcy Wilna Władysława Romanowskiego, ur. 1908 r. Poległ podczas walk o Wilno 12 lipca 1944 r. W latach 1945-46 na jego grobie stanął pomnik, jeden z niewielu akowskich w owych czasach.
Szerzej o operacji "Ostra Brama" oraz o uroczystościach jej 75. rocznicy w tygodniku Idziemy.
Fot. Radosław Molenda/idziemy.pl