5 grudnia
czwartek
Sabiny, Krystyny, Edyty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

75. lat po operacji "Ostra Brama" - cmentarz na Rossie

0
73

13 lipca 1944 roku zakończyła się Operacja "Ostra Brama" - odbicie z rąk Niemców Wilna przez Okręgi Wileński i Nowogródzki Armii Krajowej, z późniejszym wsparciem Armii Czerwonej,  w ramach akcji „Burza”. W rocznicę rozpoczęcia operacji, w dniach 5-8 lipca zjechało do Wilna kilkuset Polaków z kraju, Litwy i Białorusi. W ramach obchodów odwiedzili oni miejsca pamieci związane z tamtymi wydarzeniami.

Cmentarz na Rossie - portret zbiorowy polskiego Wilna
Na tym największym i najcenniejszym z wileńskich cmentarzy, w jego części wojskowej, znajduje się 107 grobów żołnierzy AK. Wielu z nich poległo właśnie podczas operacji „Ostra Brama”. Po wojnie część nagrobków została umyślnie zniszczona, jednak dzięki ofiarności mieszkających tam nadal Polaków, wiele z nich udało się zachować i utrwalić nazwiska poległych żołnierzy AK.

W centrum wojskowej częsci cmentarza, na której odbywały sie uroczystości 75. rocznicy operacji "Ostra Brama", znajduje się Mauzoleum "Matka i Serce Syna" - granitowa płyta kryjąca grób Marii z Billewiczów Piłsudskiej, w którym złożono takze urnę z sercem marszałka Józefa Piłsudskiego.

W 1989 r. prof. Edmund Małachowicz opracował projekt przebudowy cmentarza kontynuujący założenia projektu prof. Jastrzębowskiego. Remont i przebudowa wymagały ekshumacji i przemieszczenia szczątków kilkunastu osób. Dzięki temu możliwe było regularne usytuowanie nowych nagrobków, którym nadano identyczną formę jak pomnikom z mogił z lat 1919-1920, jedynie na krzyżach umieszczono symbol Polski Walczącej.

Szerzej o operacji "Ostra Brama" oraz o uroczystościach jej 75. rocznicy w tygodniku Idziemy.

Fot. Radosław Molenda/idziemy.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 5 grudnia

Spadł deszcz, wezbrały rzeki, zerwały się wichry i uderzyły w ten dom. On jednak nie runął, bo na skale był utwierdzony.
Dziś w Kościele:
+ czwartek, I tydzień Adwentu, Dzień Powszedni 
+ Czytania liturgiczne (rok A, II)(Iz 26, 1-6),  (Ps 118 (117), 1bc i 8-9. 19-20. 21 i 25. 26-27a (R.: por. 26a)), (Mt 7, 21. 24-27)
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajwyżej oceniane artykuły

Nasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -