27 kwietnia
sobota
Zyty, Teofila, Felicji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

2024

Więcej

Patron dnia: Grzegorz Wielki, papież i doktor Kościoła

Ocena: 4.5
6390

Pochodził z rodziny rzymskich patrycjuszy Gordiana i Sylwii, którzy również zostali ogłoszeni świętymi. Początkowo nic nie wskazywało, że Grzegorz będzie duchownym, a nawet papieżem.

W 571 r. został prefektem Rzymu. Po czterech latach porzucił karierę świecką, sprzedał swój majątek, a pieniądze rozdał ubogim i przeznaczył na fundacje zakonne. Założył 6 klasztorów w swoich dobrach na Sycylii i we własnym domu w Rzymie. W 575 r. wstąpił do benedyktynów. Papież Pelagiusz II udzielił mu święceń diakonatu i jako swego przedstawiciela wysłał do Konstantynopola (578–586), gdzie Grzegorz wykazał się dużymi zdolnościami dyplomatycznymi. Po śmierci Pelagiusza II, 3 września 590 r. został wybrany papieżem.

Jego pontyfikat trwał 15 lat. Jako pierwszy przyjął tytuł „sługa sług Bożych”. Nazwany przez historyków „apostołem ludów barbarzyńskich” pozyskał dla Kościoła Wizygotów w Hiszpanii ariańskich Longobardów, Gallów oraz brytyjskich Anglosasów. Odnowił życie kościelne, zreformował i ujednolicił liturgię i śpiew kościelny. Od jego pontyfikatu pochodzi zwyczaj odprawiania trzydziestu Mszy Świętych za zmarłych zwanych „gregoriańskimi”. Pozostawił po sobie bogatą spuściznę literacką, która wywarła poważny wpływ na kształtowanie się myśli chrześcijańskiego Zachodu. Należy do czterech wielkich doktorów Kościoła Zachodniego. Jest patronem m.in. uczniów, studentów, nauczycieli, chórów szkolnych, piosenkarzy, muzyków.

Wojciech Świątkiewicz
Idziemy nr 36 (365), 2 września 2012 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Archiwum

Wybierz dział:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter