28 stycznia
wtorek
Walerego, Radomira, Tomasza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - 7 lipca 2019

Ocena: 4.85
1170

Pierwsze czytanie: Iz 66, 10. 12-14c 
    Powyższe czytanie możemy odczytywać, jako tekst dotyczący życia doczesnego. Zwykle, doświadczając trudności, prosimy Boga o odmianę naszego losu i gdy czujemy, że zostaliśmy wysłuchani, cieszymy się. Jednak problem pojawia się wtedy, gdy przez dłuższy czas się o coś modlimy, a sytuacja się nie zmienia. W takim wypadku często wydaje się nam, że Bóg o nas zapomniał, że nie słyszy naszego wołania. Musimy jednak pamiętać, że Bóg słyszy każde wołanie, a nie spełnia naszych próśb lub odwleka ich spełnienie z kilku powodów: Być może nasza modlitwa jest bardziej rozkazem przepełnionym pychą i pewnością, że my najlepiej wiemy, co Bóg powinien zrobić, niż pokorną prośbą, pozostawiającą Bogu wolny wybór. Być może prosimy o coś, co mogłoby przynieść szkodę nam lub innym. Być może Bóg odwleka moment spełnienia naszej prośby, gdyż to jeszcze nie jest właściwy czas. Być może my lub ktoś inny potrzebuje czasu, aby dojrzeć, zmienić się. Z drugiej strony musimy także pamiętać, że Bóg pozostawia każdemu człowiekowi wolną wolę, więc jeśli modlimy się o czyjąś przemianę, a człowiek, mimo otrzymywanych łask i znaków, nie chce się nawrócić, to nikt go do tego nie zmusi. Jeśli nieustannie będziemy mieli na względzie, że pierwszym celem naszych modlitw nie jest dobre samopoczucie, ani chwilowa, zewnętrzna poprawa sytuacji, lecz zbawienie (czyli doprowadzenie do świętości) każdego człowieka, to od razu przestaniemy martwić się i narzekać, a w każdej trudności będziemy w stanie zachować głęboki pokój i radość.

 

Psalm responsoryjny: Ps 66, 1b-3a. 4-5. 6-7a. 16-20
    W pierwszych strofach psalmista uwielbia i wzywa do uwielbienia Boga z powodu wielkich dzieł, których dokonał dla rzesz ludzi. Jego modlitwa dziękczynna za łaski udzielane tłumom, przeradza się w wyznanie, że także on sam doświadczył Bożego miłosierdzia. Psalmista nie chce ukrywać tego, co Bóg dla niego uczynił, ale wręcz przeciwnie, chce to obwieścić wszystkim ludziom. My także starajmy się dzielić z innymi doświadczeniem Boga w naszym życiu, gdyż mówiąc o Jego dziełach, oddajemy Bogu chwałę, a nasze osobiste doświadczenie może pobudzić innych do większej ufności w Bożą Opatrzność.

 

Drugie czytanie: Ga 6, 14-18
    Często przywiązujemy zbyt dużą wagę do spraw, które tak naprawdę nie mają znaczenia: do zajmowanego stanowiska, wyglądu, tego, co inni o nas pomyślą... To wszystko przed Bogiem jest nieistotne. Dla Boga najważniejsze jest, abyśmy się stali „nowym stworzeniem” – byśmy dali się przemienić od wewnątrz, z Bożą pomocą zmieniając nasz sposób myślenia i nawyki. Stanie się nowym stworzeniem nie jest łatwe. Nie dość, że rezygnacja z przyzwyczajeń, które stanowiły naszą drugą naturę może być pełna bólu, to jeszcze nasz odmienny sposób postępowania może być traktowany z kpiną i pogardą. 
    Święty Paweł swoją postawą wskazuje jednak, że prawdziwy chrześcijanin musi być ukrzyżowany dla świata, a świat dla niego – świat będzie go wyśmiewał i uważał, że marnuje życie, natomiast dla niego przyjemności świata nie będą mieć znaczenia.

 

Ewangelia: Łk 10, 1-12. 17-20
    Zadziwiająca jest pedagogia Jezusa, który uczy nas, że musimy prosić o tych, którzy będą głosić Królestwo Boże. Przecież Bóg doskonale wie, ilu potrzeba głosicieli, więc dlaczego musimy Go o nich prosić? Nie przenikniemy do końca zamysłu Bożego, ale możemy zamilknąć w podziwie dla ogromnego uniżenia Boga, który uzależnił swoje działanie od naszej modlitwy. Odpowiadajmy, więc nieustannie na wezwanie Jezusa i módlmy się, aby powoływał nas do głoszenia Jego Królestwa.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 stycznia

Kto pełni wolę Bożą, ten jest Mi bratem, siostrą i matką
Dziś w Kościele: wtorek, III tydzień zwykły, wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, prezbitera i doktora Kościoła
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 2Sm 6,12b-15.17-19; Ps 24,7-8.9-10; Mk 3,31-35
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -