25 marca
sobota
Marioli, Wieczyslawa, Ireneusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czy w wigilię obowiązuje post? Kiedy trzeba iść do kościoła w święta?

Ocena: 0
331

Czy na wigilijnym stole mogą pojawić się mięsne potrawy? Czy jeśli uczestniczyło się w Pasterce, trzeba iść na Mszę 25 grudnia? Czy 26 grudnia jest obowiązek mszalny? Co roku wiele osób ma podobne dylematy.

fot. www.cathopic.com

Post w Wigilię?

Uroczysta kolacja wigilijna jest elementem pięknej tradycji, towarzyszącej rodzinnemu przeżywaniu świąt Bożego Narodzenia. Nazwa nawiązuje do liturgicznej wigilii - czyli czuwania w wieczór poprzedzający święto. Warto więc pamiętać, by ta wigilijna wieczerza nie była pozbawiona wspólnej modlitwy i odczytania fragmentu Ewangelii mówiącego o narodzeniu Zbawcy.

Prawo kanoniczne nie przewiduje postu 24 grudnia. Po drugim soborze watykańskim postne praktyki w Kościele zostały mocno złagodzone. W Polsce jednak sam prymas Stefan Wyszyński poprosił w imieniu polskich biskupów papieża Pawła VI, by można było zachować post jakościowy (wstrzemięźliwość od spożywania mięsa) w wigilię Bożego Narodzenia. Paweł VI zgodził się, uwzględniając wielowiekową tradycję.

W 2013 r. polscy biskupi przyjęli nowelizację Przykazań Kościelnych, ogłaszając rok później również ich wykładnię. Przykazanie IV nie przewiduje żadnego postu w Wigilię Bożego Narodzenia. Prawo więc postu nie wymaga. Biskupi i duszpasterze jednak gorąco zachęcają do kultywowania tej pradawnej polskiej tradycji bezmięsnej wigilijnej wieczerzy. Zachęca się też, by podczas Wigilii nie podawać alkoholu, o czym przypomniał niedawno bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Trzy Msze bożonarodzeniowe i św. Szczepan

Uroczystość Bożego Narodzenia ma aż trzy mszalne formularze przewidziane na różne części święta - noc, świt i dzień. Trzy Msze sięgają starożytnych tradycji betlejemskich i późniejszych rzymskich. Teksty tych trzech mszalnych formularzy akcentują różne tajemnice związane z celebrowaną uroczystością, wspólnie tworząc bogatą całość.

Jednak wyznaczony przez kościelne przykazanie obowiązek uczestnictwa we Mszy w święta spełniony zostanie, gdy uczestniczy się chociaż w jednej z tych Mszy, np. „Pasterce” celebrowanej tradycyjnie o północy, lub trochę wcześniej. Podobną sytuację mamy z Wigilią Paschalną.

Przypomnijmy, że prawo kanoniczne przewiduje spełnienie „obowiązku mszalnego”, gdy uczestniczy się w Eucharystii w sam dzień świąteczny lub wieczorem dnia poprzedniego (kan. 1248 § 1 KPK) - dowolny jest formularz mszalny, a nawet jej ryt (może być nie tylko rzymski, ale np. któryś ze wschodnich).

Msza w drugi świąteczny dzień - 26 grudnia, kiedy wspominamy męczeństwo św. Szczepana - nie jest już obowiązkowa, Kościół jednak gorąco zachęca do udziału w liturgii.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 marca

Sobota, IV tydzień Wielkiego Postu
Sprawiedliwości Twojej nie kryłem w głębi serca,
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 1, 26-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter