30 kwietnia
wtorek
Mariana, Donaty, Tamary
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zapewnijmy dom

Ocena: 0
923

Wojna w Ukrainie nadała przygotowaniom do tego święta nowy kontekst. Przeprowadzone w Dniu Dobra kwesty pomogą m.in. w utrzymaniu placówek dających schronienie uchodźcom.

– Pierwotnie planowaliśmy wesprzeć placówki Caritas świadczące pomoc dzieciom i rodzinom, m.in. rodzinne domy dziecka, świetlice środowiskowe, domy samotnej matki czy centra kryzysowe. Odpowiadając na obecny kryzys humanitarny spowodowany wojną na Ukrainie, poszerzamy tę listę o miejsca, które dały schronienie naszym ukraińskim siostrom i braciom – tłumaczy ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.


ROBIENIE DOBRA JEST SUPER!

Organizatorzy Dnia Dobra dokładają starań, aby zaplanowane na 24 kwietnia wydarzenia były jak najbardziej atrakcyjne. – Podobnie jak wspólnie działamy na co dzień, chcemy też wspólnie celebrować wielkie święto pomagania, jakim będzie Dzień Dobra. Ponad 700 zespołów wolontariuszy z całej Polski zgłosiło się do udziału w tym przedsięwzięciu. Będziemy pokazywać, co robimy, zachęcać do włączania się w nasze akcje, a także cieszyć się tym, że możemy działać razem. Każdego dnia wolontariusze i pracownicy Caritas w całej Polsce pochylają się nad najbardziej potrzebującymi. Odkrywamy, że dobra jest więcej, i to jest ideą naszego Dnia Dobra – opowiada br. Cordian Szwarc OFM, zastępca dyrektora Caritas Polska, odpowiedzialny w organizacji m.in. za rozwój wolontariatu.

Wśród zapowiadanych atrakcji będą m.in. duży koncert Arki Noego w Poznaniu, taneczne spotkanie z Warszawską Orkiestrą Sentymentalną w Częstochowie, Festyn Dobra z prezentacją działań diecezjalnej Caritas oraz koncertami zespołów MTA, Duża Rajska Kawa i TATU w Bydgoszczy, występ grupy TGD w Radomiu, a także dziesiątki mniejszych i większych imprez w wielu miejscach Polski.

– Każde ze środowisk włączających się w obchody Dnia Dobra to jedno serce na mapie Polski. Ile takich serc będzie biło w jednym rytmie tego dnia i co dokładnie wydarzy się w poszczególnych miejscach, można sprawdzić na stronie dziendobra.pl – zachęca Edyta Foryś z Caritas Polska, koordynatorka Dnia Dobra.


NOWE ZNACZENIE

Muzycznym motywem Dnia Dobra będzie piosenka „Nasz dom” (muzyka Jan Smoczyński, Mateusz Otremba, słowa – Tomasz Kruczek, Mateusz Otremba, Jan Smoczyński, Sylwia Smoczyńska, Agnieszka Musiał). Sponsorem utworu jest firma Mastercard.

– Chcieliśmy opisać „dobroczynienie” w jak najbardziej potoczny, a jednocześnie bardzo osobisty sposób. Główny szkic tekstu dostaliśmy w przeddzień wybuchu wojny. Następnego dnia, gdy pracowaliśmy już nad demówką, zadzwonił do mnie Tomek Kruczek (główny autor tekstu) i powiedział: Nasza piosenka nabrała dzisiaj jeszcze innego znaczenia i innej wymowy. Popłynęliśmy znacznie głębiej, niż zamierzaliśmy – wspomina pracę nad utworem Mateusz Mate.O Otremba.


NIE TYLKO OD ŚWIĘTA

Caritas w Polsce prowadzi 23 domy dla matek z dziećmi, 12 placówek wychowawczych różnego typu (w tym domy dziecka), 98 świetlic środowiskowych i terapeutycznych, 10 placówek interwencyjnych (schroniska dla kobiet i dzieci, ośrodki i centra interwencji kryzysowej) oraz 61 okien życia.

– Chcemy wesprzeć materialnie te miejsca i sprawić, by było ich więcej oraz by mogły wciąż nieść profesjonalną pomoc. Ale 24 lutego, kiedy wybuchła wojna w Ukrainie, Dzień Dobra stanął pod znakiem zapytania, bo czuliśmy, że świętowanie nie jest adekwatne do sytuacji – wyjaśnia dyrektor Caritas Polska. – Szybko jednak zrozumieliśmy, że ten dzień jest potrzebny; zarówno wolontariuszom Caritas, którzy od tygodni pracują dzień i noc, jak i naszym przyjaciołom z Ukrainy, bo przecież ośrodki Caritas, które są domem dla potrzebujących, teraz stały się także domem dla przybyszów z Ukrainy – dodaje.

Organizatorzy Dnia Dobra mają nadzieję, że ta wspólna inicjatywa Caritas Polska, diecezjalnych Caritas oraz lokalnych środowisk, takich jak Szkolne Koła Caritas i Parafialne Zespoły Caritas, zaprocentuje wzrostem zainteresowania działalnością na rzecz innych – nie tylko na rzecz uchodźców, ale wszystkich osób potrzebujących pomocy.

– Serdecznie zapraszamy do udziału we wszystkich zaplanowanych wydarzeniach. Bądźmy w tym dniu razem, zobaczmy, ilu jest ludzi dobrej woli. To na pewno doda nam sił do realizacji codziennej misji Caritas, jaką jest pomaganie – zachęca ks. Marcin Iżycki.

Jak wesprzeć placówki Caritas, które są domem

  • Dokonując wpłaty na stronie dziendobra.pl
  • Wysyłając SMS o treści DOBRO pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)
  • Wpłacając dowolną kwotę na konto
  • 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 (tytuł wpłaty: DOBRO)

Czytaj także:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 kwietnia

Wtorek, V Tydzień wielkanocny
Chrystus musiał cierpieć i zmartwychwstać,
aby wejść do swojej chwały.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 27-31a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter