23 maja
poniedziałek
Iwony, Dezyderego, Kryspina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wystartowały JP2 Studies - Studia Janopawłowe na rzymskim Angelicum

Ocena: 0
263

Z inicjatywy Instytutu Kultury św. Jana Pawła II wystartowały na Angelicum interdyscyplinarne JP2 Studies – roczne Studia Janopawłowe, których celem jest zgłębianie myśli i dziedzictwa intelektualnego Jana Pawła II – poinformował Instytutu Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie.

Fot. Teologia Polityczna

„JP2 Studies" to roczny interdyscyplinarny program studiów nad myślą i dziełem św. Jana Pawła II, przygotowanych przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu Św. Tomasza z Akwinu (Angelicum), na którym Jan Paweł II napisał swój doktorat.

– poinformował Instytutu Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie.

Wykładowcami nowego kierunku są m.in. George Weigel, Rémi Brague, Francis Russell Hittinger, Marek Cichocki, Michał Gierycz, Jarosław Kilian, Rowan Williams i dominikanie o. Jarosław Kupczak i o. Cezary Binkiewicz. Wszystkie zajęcia w ramach "JP2 Studies" odbywać się bedą w języku angielskim.

Zaznaczyli, że w trakcie dwóch semestrów program „JP2 Studies" obejmie łącznie ponad 230 godzin wykładowych, w tym zajęcia obowiązkowe i fakultatywne, za które student będzie mógł uzyskać do 50 punktów ECTS.

DLA KOGO?

Na studia zapisywać się mogą osoby z całego świata zainteresowane pogłębieniem wiedzy o życiu, nauczaniu i twórczości Jana Pawła II. Zajęcia prowadzone będą stacjonarnie w języku angielskim. Skierowane są one zarówno do osób duchownych jak i świeckich. A zwłaszcza do:

  •     seminarzystów, księży i członków wspólnot zakonnych;
  •     studentów II i III stopnia (z innych uczelni niż Angelicum), a także absolwentów;
  •     pracowników naukowych i akademickich;
  •     katechetów;
  •     dziennikarzy i publicystów specjalizujących się w tematyce wiary i Kościoła.

Kursy będą skupione w trzech blokach: kursy podstawowe obejmujące wiedzę o życiu, pracy i działalności Jana Pawła II, a także o najważniejszych elementach jego nauczania; wykłady i zajęcia praktyczne skoncentrowane na kluczowych zagadnieniach i wyzwaniach współczesnego świata i Kościoła w świetle nauczania św. Jana Pawła II oraz kursy wybrane z aktualnego programu nauczania Angelicum, które pomogą uzupełnić i poszerzyć wiedzę o nauczaniu św. Jana Pawła II w szerszym kontekście filozoficznym i teologicznym.

„JP2 Studies" to bardzo oryginalne i świeże podejście do osoby i nauczania Jana Pawła II. Te roczne studia są próbą wyjścia naprzeciw potrzebom wielu osób poszukujących w myśli św. Jana Pawła II odpowiedzi na dylematy współczesności.

– przekazał rektor Angelicum dominikanin o. Thomas Joseph White.

Rozszerzenie programu „JP2 Studies" stanowi prowadzony od ubiegłego roku program wykładów otwartych „JP2 Lectures".

W tegorocznej edycji „JP2 Lectures" wśród wykładowców znajdą się: Jean-Luc Marion, George Weigel, Andrea Riccardi, John Milbank, Carl A. Anderson, Ewa Thompson, Stanisław Grygiel. Cykl zainauguruje wykład lorda Johna Alderdice'a z University of Oxford pt. „Religia – źródło pokoju czy niepokojów w społeczeństwie", który odbył się 22 października.

– poinformował Instytutu Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie.

Tego samego dnia o godz. 18.00 została otwarta wystawa zdjęć „Z Krakowa do Rzymu. Jan Paweł II na fotografiach Adama Bujaka", przygotowana dzięki współpracy Instytutu Adama Mickiewicza, Instytutu Polskiego w Rzymie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na Angelicum oraz Fundacji Świętego Mikołaja.

Na prawie dwustu fotografiach zgromadzonych na wystawie przedstawione zostaną wyjątkowe momenty współczesnej historii Polski, którym towarzyszyła wspólna euforia, a jednocześnie skupienie oraz jedność, będące w tym czasie największą siłą Polaków. Fotografie są świadectwem drogi krakowskiego kardynała na tron Stolicy Apostolskiej, a także zbiorowym portretem Polaków oraz Krakowa.

– poinformował Instytut.

Zaznaczył, że dzięki fotografiom Adama Bujaka „ponownie możemy stanąć obok tłumu i jeszcze raz przyjrzeć się zbiorowym emocjom podczas Tysiąclecia Chrztu Polski, zdjęciom z budowy Arki Pana, procesji na Skałkę czy Białemu Marszowi".

Nie zabraknie też prywatnych zdjęć z pokoju kardynała Wojtyły w Pałacu biskupim czy ujęć ze spontanicznych spotkań z ludźmi przedstawiających go, jako zwykłego człowieka, ceniącego sobie skromność i minimalizm.

Więcej informacji dla zainteresowanych studiami pod adresem: JP2studies@pust.it

Informacje o „JP2 Studies” na stronie Angelicum - link.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 maja

Poniedziałek, VI Tydzień Wielkanocny
Niech święci cieszą się w chwale, *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 15,12-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter