26 maja
wtorek
Filipa, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Praga - Niezłomnym

Ocena: 0
169

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych corocznie mają na warszawskiej Pradze charakter szczególny, tak wiele w tej części stolicy mamy miejsc kaźni. Tak było także w tym roku.

fot. Radek Molenda / Idziemy

Dwa marsze pamięci przeszły 1 marca: pierwszy spod dawnego Wojskowego Trybunału Wojennego przy ul. 11 Listopada 68 do Pomnika ku Czci Pomordowanych w Praskich Więzieniach 1944-1956 przy ul. Namysłowskiej 6. Po drodze złożono wieńce pod tablicą przy ul. Strzeleckiej 8, gdzie mieściła się Kwatera Główna NKWD w Polsce. Drugi szlak prowadził od dawniej siedziby Miejskiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Cyryla i Metodego 4, przez siedzibę Trybunału Wojennego Armii Czerwonej przy ul. Jagiellońskiej 38, aż do dawnej siedziby NKWD przy ul. Sierakowskiego 9. Oba marsze zakończyły się inscenizacją historyczną. Wieczorem w katedrze św. Floriana bp. Romuald Kamiński przewodniczył uroczystej Mszy Świętej, po której odbył się koncert „Msza Warszawska”.

Na kwaterze 45 N Cmentarza Bródnowskiego 3 marca odbył się apel pamięci przed Pomnikiem Więźniów Politycznych Straconych w latach 1944-1956. W kościele św. Ojca Pio na Gocławiu modlono się w intencji gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” na Mszy Świętej, której przewodniczył bp Michał Janocha. Złożono kwiaty przed pomnikiem gen. „Nila”. W homilii bp Janocha przypomniał życiorys generała. – „Nil” walczył o wolność, szlachetność. Miał, cytując Jana Pawła II, swoje Westerplatte. I tak jak on, tak i my toczymy podobną walkę, ponieważ życie duchowe jest walką. Wielki Post jest po to, byśmy oczyścili świątynię duchową w nas. A więc gdzie jest twoje Westerplatte? – pytał zebranych.

Dzień Żołnierzy Wyklętych obchodzono w wielu innych miejscach diecezji, m.in. w Aninie, w willi „Tuwimówka” przy ul. Zorzy – dawnej siedzibie NKWD i UB, czy przed pomnikiem na pl. 15 Sierpnia w Kobyłce. Odprawiono Msze Święte w intencji niezłomnych. W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starej Miłośnie po Mszy Świętej pod przewodnictwem bp. Marka Solarczyka odsłonięto tablicę ku ich czci.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. Związany z "Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A., były redaktor naczelny portalu idziemy.pl
radoslaw.molenda@idziemy.com.pl

 

- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 maja

Środa, VII Tydzień Wielkanocny
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Augustyna z Canterbury, biskupa albo wspomnienie św. Pawła VI, papieża
Słowo Twoje, Panie, jest prawdą,
uświęć nas w prawdzie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 20,28-38; Ps 68,29-30.33-36; J 17,11b-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter