20 października
niedziela
Ireny, Kleopatry, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Praga - Niezłomnym

Ocena: 0
150

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych corocznie mają na warszawskiej Pradze charakter szczególny, tak wiele w tej części stolicy mamy miejsc kaźni. Tak było także w tym roku.

fot. Radek Molenda / Idziemy

Dwa marsze pamięci przeszły 1 marca: pierwszy spod dawnego Wojskowego Trybunału Wojennego przy ul. 11 Listopada 68 do Pomnika ku Czci Pomordowanych w Praskich Więzieniach 1944-1956 przy ul. Namysłowskiej 6. Po drodze złożono wieńce pod tablicą przy ul. Strzeleckiej 8, gdzie mieściła się Kwatera Główna NKWD w Polsce. Drugi szlak prowadził od dawniej siedziby Miejskiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Cyryla i Metodego 4, przez siedzibę Trybunału Wojennego Armii Czerwonej przy ul. Jagiellońskiej 38, aż do dawnej siedziby NKWD przy ul. Sierakowskiego 9. Oba marsze zakończyły się inscenizacją historyczną. Wieczorem w katedrze św. Floriana bp. Romuald Kamiński przewodniczył uroczystej Mszy Świętej, po której odbył się koncert „Msza Warszawska”.

Na kwaterze 45 N Cmentarza Bródnowskiego 3 marca odbył się apel pamięci przed Pomnikiem Więźniów Politycznych Straconych w latach 1944-1956. W kościele św. Ojca Pio na Gocławiu modlono się w intencji gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” na Mszy Świętej, której przewodniczył bp Michał Janocha. Złożono kwiaty przed pomnikiem gen. „Nila”. W homilii bp Janocha przypomniał życiorys generała. – „Nil” walczył o wolność, szlachetność. Miał, cytując Jana Pawła II, swoje Westerplatte. I tak jak on, tak i my toczymy podobną walkę, ponieważ życie duchowe jest walką. Wielki Post jest po to, byśmy oczyścili świątynię duchową w nas. A więc gdzie jest twoje Westerplatte? – pytał zebranych.

Dzień Żołnierzy Wyklętych obchodzono w wielu innych miejscach diecezji, m.in. w Aninie, w willi „Tuwimówka” przy ul. Zorzy – dawnej siedzibie NKWD i UB, czy przed pomnikiem na pl. 15 Sierpnia w Kobyłce. Odprawiono Msze Święte w intencji niezłomnych. W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starej Miłośnie po Mszy Świętej pod przewodnictwem bp. Marka Solarczyka odsłonięto tablicę ku ich czci.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. W „Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A., od kwietnia 2019 r. redaktor naczelny portalu idziemy.pl
radoslaw.molenda@idziemy.com.pl

 

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 X

"Czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?"

Dziś w Kościele:
niedziela XXIX tygodnia zwykłego 
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Wj 17,8-13; Ps 121,1-8; 2Tm 3,14–4,2; Łk 18,1-8
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Komentarz tygodnika Idziemy

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (codziennie nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem;
8. Imiona Anielskie; 9. Jak zaprzyjaźnić się z Aniołem?; 10. Anioły czynią cuda; 11. Anioły chcą nam pomagać; 12. Co ucieszy Anioła?

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -