27 grudnia
piątek
Jana, Żanety, Maksyma
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Odeszli w minionym roku

Ocena: 0
1531

Sierpień 2017:

02.08. – Wanda Chotomska – pisarka, poetka, autorka ponad 200 książek dla dzieci. Swe wiersze, fraszki, prozę i teksty sceniczne dla dzieci drukowała w "Płomyku" – dwutygodniku dla młodzieży, od 1953 r. w "Płomyczku" oraz od 1957 r. w "Misiu" – czasopiśmie dla najmłodszych.

04.08. – Prof. Bogusław Wolniewicz, wybitny filozof, logik i publicysta.

14.08. – Andrzej Blumenfeld – aktor teatralny, filmowy i dubbingowy. Zagrał m.in. w "Pianiście" Romana Polańskiego, "Janie Pawle II" Johna Kenta Harrisona oraz miniserialu "Mistrz i Małgorzata" Macieja Wojtyszki. Występował w serialach m.in. "Ekstradycji", "Czasie honoru" i "M jak miłość".

19.08. – Janusz Głowacki – dramaturg, prozaik, felietonista i autor scenariuszy filmowych. Był współscenarzystą filmu "Rejs". W grudniu 1981 r. wyjechał do Anglii na premierę swej sztuki "Kopciuch". Tam zastał go stan wojenny. Wyjechał do USA, gdzie powstały jego dramaty m.in. "Polowanie na karaluchy", "Antygona w Nowym Jorku" i "Czwarta siostra". Był też autorem takich tomów prozy jak "Z głowy", "Good night Dżerzi".

26.08. – Grzegorz Miecugow – dziennikarz, od 1997 r. współtworzył TVN i jeden z jego sztandarowych programów – "Fakty". Od 2005 r. był jednym z gospodarzy "Szkła kontaktowego" w TVN24. W tej samej telewizji miał program "Inny Punkt Widzenia". Wcześniej pracował w radiowej Trójce i TVP.

27.08 – Roman Giedrojć, Główny Inspektor Pracy.


Wrzesień 2017:

13.09. – Biskup senior diecezji kieleckiej Kazimierz Ryczan. Był ordynariuszem diecezji w latach 1993–2014.

21.09. – Grzegorz Królikiewicz – reżyser filmowy i pedagog. Autor scenariuszy i reżyser filmów dokumentalnych i fabularnych m.in. "Na wylot", "Wieczne pretensje", "Przypadek Pekosińskiego", "Sąsiady". Był autorem wielu książek poświęconych teorii kina.

29.09. – Wiesław Michnikowski – wybitny aktor, wykonawca słynnych przebojów Kabaretu Starszych Panów m.in. "Wesołe jest życie staruszka", "Addio pomidory" czy "Jeżeli kochać", odtwórca pamiętnej roli Jej Ekscelencji w "Seksmisji" Juliusza Machulskiego.


Październik 2017:

04.10. – Bronisław Chromy – rzeźbiarz, medalier i malarz. Autor pomników i rzeźb plenerowych w całej Polsce, współzałożyciel Piwnicy pod Baranami. Do najbardziej znanych pomników, które stworzył dla Krakowa należą: Smok Wawelski u stóp Wawelu i stojący na Bulwarze Czerwieńskim pomnik psa Dżoka, który stał się symbolem psiej wierności.

07.10. – Biskup Wacław Świerzawski – ordynariusz diecezji sandomierskiej w latach 1992-2002.

13.10. – Stanisław Wyganowski – ekonomista, urbanista, działacz samorządowy; uczestnik kampanii polskiej 1939 r., żołnierz Armii Krajowej; w latach 1990-94 prezydent Warszawy.

14.10. – Anna Szałapak – artystka "Piwnicy Pod Baranami", pieśniarka nazwaną przez Agnieszkę Osiecką "Białym Aniołem Piwnicy pod Baranami", ale też doktor nauk humanistycznych z zakresu etnografii i antropologii kultury, wieloletni pracownik Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

18.10. – Ryszard Kowalczyk – wraz z bratem w 1971 r. wysadził aulę WSP w Opolu w sprzeciwie wobec krwawego stłumienia protestów na Wybrzeżu wysadził aulę Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu.

19.10. – Zofia Bartoszewska – wdowa po Władysławie Bartoszewskim, wieloletnia współpracowniczka Państwowego Instytutu Wydawniczego. Po wprowadzeniu stanu wojennego współpracowała z Prymasowskim Komitetem Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom.

20.10. – Prof. Adam Sobiczewski – fizyk i popularyzator nauki. Wieloletni pracownik Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Przewidział istnienie bardzo stabilnych jąder atomowych najcięższych pierwiastków. Za to odkrycie w 1995 r. otrzymał tzw. polskiego Nobla – nagrodę przyznawaną przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.

20.10. – Ks. infułat Stanisław Bogdanowicz, wieloletni proboszcz Bazyliki Mariackiej w Gdańsku, represjonowany i zaangażowany w pomoc opozycji antykomunistycznej oraz autor wielu książek o historii oraz architekturze i dziejach gdańskich kościołów.

21.10. – Lech Ordon – aktor filmowy i teatralny. Popularność przyniosły mu role m.in. w "Żonie dla Australijczyka", "Jak rozpętałem drugą wojnę światową", "Nie lubię poniedziałków", "Chłopach" i "Janosiku" oraz w wielu spektaklach Teatru Telewizji.

22.10. – Prof. Zdzisław Mrugalski – określany największym polskim zegarmistrzem. Wykładowca na Wydziale Mechaniki Precyzyjnej Politechniki Warszawskiej. Kierował też Zakładem Konstrukcji Urządzeń Precyzyjnych. Współtwórca Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków, największego w Polsce stowarzyszenia pasjonatów tej dziedziny mechaniki.

22.10. – Marek Pacuła – dziennikarz, scenarzysta, reżyser, satyryk, autor tekstów, dyrektor artystyczny "Piwnicy pod Baranami".

29.10. – Władysław Kowalski – aktor, reżyser, wykładowca akademicki. Odtwórca m.in. Jerzego w serialu "Kolumbowie", Mistrza w "Mistrzu i Małgorzacie", Alcybiadesa w "Sposobie na Alcybiadesa" (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 grudnia

Sobota, Oktawa Narodzenia Pańskiego
Święto świętych Młodzianków, męczenników
Ciebie, Boże, chwalimy, Ciebie, Panie, wysławiamy,
Ciebie wychwala Męczenników zastęp świetlany.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 2, 13-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Świętej Rodziny 20-28 XII 

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter