3 czerwca
środa
Leszka, Tamary, Karola
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kraków ciągle czeka na pomnik AK

Ocena: 0
882

Do końca czerwca prezydent Krakowa Jacek Majchrowski czeka na propozycje lokalizacji pomnika upamiętniającego żołnierzy AK i zapowiada, że jeśli uda się dojść do kompromisu w tej sprawie rozpisze nowy, zamknięty konkurs na projekt monumentu.

Fot. Contando Estrelas / flickr.com / CC BY-SA 2.0 / Link

Rzeczniczka prezydenta Krakowa Monika Chylaszek powiedziała, że prezydent rozmawiał z przedstawicielem kombatantów – prof. Stanisławem Juchnowiczem. Był on wiceprzewodniczącym jury w konkursie na projekt pomnika rozstrzygniętym w maju 2013 r.

Profesor przekazał, że kombatanci nie wyobrażają sobie, by pomnik AK stanął w innym miejscu niż Bulwary Wiślane. Prezydent podtrzymuje dwie swoje wcześniejsze propozycje: przy ul. Armii Krajowej i na placu Wielkiej Armii Napoleona. Do końca czerwca będziemy czekać na inne zgłoszenia dotyczące lokalizacji pomnika od mieszkańców, stowarzyszeń i organizacji, by móc je wszystkie przedyskutować – powiedziała Chylaszek.

Po zebraniu propozycji odbędą się konsultacje społeczne, choć Urząd Miasta nie przesądza, jaka będzie ich forma.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski napisał w mediach społecznościowych, że jeśli po dyskusji uda się wyłonić kompromisową lokalizację "zaproponuje ogłoszenie zamkniętego konkursu na projekt pomnika".

Inicjatorem budowy i fundatorem pomnika jest Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Prezes Okręgu Małopolskiego Związku major Ryszard Brodowski wielokrotnie podkreślał, że pomnik już dawno powinien w Krakowie stać. Żołnierze AK, którzy są w podeszłym wieku, czekają na niego.

Sprawa ta ciągnie się niemal 10 lat, od kiedy w 2010 r. radni postanowili o wzniesieniu pomnika. Trzy lata później rozstrzygnięto konkurs na projekt – wybierając "Wstęgę Pamięci" zespołu Alexandra Smagi – i wmurowano kamień węgielny.

Z powodów finansowych i formalnych, związanych m.in. z gabarytami "Wstęgi Pamięci", pomnik nie został zbudowany. Dwa przetargi na jego wykonawcę nie zostały rozstrzygnięte. Na przełomie 2017 i 2018 r. miasto zorganizowało konsultacje - w ankietach można było się wypowiedzieć nt. lokalizacji pomnika. Okazało się, że ponad 60 proc. ankiet zostało prawdopodobnie sfałszowanych.

Pod koniec marca krakowscy radni zdecydowali, że odbędą się konsultacje społeczne dotyczące formy upamiętnienia żołnierzy AK i unieważnili wcześniejsze uchwały dotyczące lokalizacji pomnika na Bulwarze Czerwieńskim nad Wisłą.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 czerwca

Środa, IX Tydzień zwykły
+ Wspomnienie świętych męczenników Karola Lwangi i Towarzyszy
Jestem Bogiem Abrahama, Izaaka i Jakuba.
Bogiem nie umarłych, lecz żywych.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 2Tm 1,1-3.6-12; Ps 123,1b-2; Mk 12,18-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter