29 czerwca
środa
Piotra, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Krajowa Komisja NSZZ "Solidarność" uczciła rocznicę sierpnia 1980

Ocena: 0
1499

Członkowie Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" złożyli w czwartek kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku oraz na historycznej bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej dla upamiętnienia 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.

fot. PAP/Adam Warżawa

Władze "S" uczciły rocznicę Sierpnia’80 przed rozpoczęciem drugiego dnia obrad Komisji Krajowej "S".

- Rocznica Sierpnia’80 to dla nas i historia, ale też i realny przekaz. Zawsze to powtarzam, że największym podziękowaniem dla tych wszystkich, bezimiennych bohaterów 1980 roku, ale także 1988 r. – bo mamy przecież okrągłą rocznicę tych strajków (maj i sierpień 1988 r.) – jest realizacja ich testamentu. A realizacja ich testamentu, to spełnienie tych 21 spisanych postulatów – powiedział przewodniczący "S" Piotr Duda.

Zdaniem szefa "S", najważniejszy z postulatów sprzed 38 lat dotyczący wolnych, niezależnych i samorządnych związków zawodowych "jest dziś w pewnym momentach zachwiany". - Bo wiemy doskonale o tym, że ruch związkowy w naszym kraju nie ma się za dobrze. Ale jak podkreślam: staramy się tak namacalnie dziękować im za ten 1980 r. – dodał.

Latem 1980 roku w Polsce doszło do strajków będących reakcją na podwyżki cen mięsa i wędlin. W połowie sierpnia zaczęły się strajki na Wybrzeżu. Największy - zorganizowany przez Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża - rozpoczął się 14 sierpnia w Stoczni Gdańskiej. Strajkujący żądali m.in. przywrócenia do pracy Anny Walentynowicz, podwyżek płac, wybudowania pomnika ofiar Grudnia 1970 r. Z czasem do strajkujących w stoczni zaczęły dołączać delegacje strajkujących zakładów pracy z innych miast.

30 sierpnia 1980 r. podpisano Porozumienia Szczecińskie, kończące strajki 1980 roku na Pomorzu Zachodnim. Było to pierwsze z porozumień zawartych pomiędzy strajkującymi robotnikami a rządem. Następnego dnia w Gdańsku przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego (MKS) Lech Wałęsa i wicepremier Mieczysław Jagielski podpisali porozumienie gdańskie.

Porozumienia Sierpniowe doprowadziły do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej - i stały się początkiem przemian z 1989 roku - obalenia komunizmu i końca systemu jałtańskiego. Strajkujący wywalczyli też m.in. na prawo do strajku, budowę pomnika ofiar grudnia 1970 oraz ograniczenie cenzury.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 czerwca

Środa, XIII Tydzień zwykły - uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła
Od wszelkiej trwogi Pan Bóg mnie wyzwolił
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 8,18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane komentarzePOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter