2 grudnia
sobota
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Koszmarne światy

Ocena: 4.8
3041

Wolność jest związana z prawdą. To ona wyzwala człowieka.

fot. Pixabay, CC0

Dziennikarz Peter Seewald w wywiadzie z Benedyktem XVI wskazał na przewidywania Aldousa Huxleya w powieści „Nowy wspaniały świat”: brak prawdy stałby się wiodącą cechą współczesnego społeczeństwa. Pozwoliło to papieżowi mówić o dyktaturze relatywizmu, jednym z jego ulubionych tematów. Według niego przekonanie, że istnieje prawda, której należy mozolnie poszukiwać, to antidotum na arbitralność tych, którzy próbują innym narzucić swoje opinie i wolę władzy. Ostrzeżenie papieża Ratzingera nie pasowało do tych, którzy widzą w relatywizmie wymóg otwartości umysłu.

Kilka lat później zrobiło furorę wyrażenie „postprawda”, pozwalające racjonalnie wytłumaczyć, dlaczego rezultaty niektórych wyborów idą na przekór politycznie poprawnego nurtu. Otóż wynika to z manipulacji informacją, która tworzy równoległą rzeczywistość. Trzeba informację sprawdzać: fact-checking. W praktyce, niestety, czasami sprowadza się to do metod Wielkiego Brata z powieści „Rok 1984” George’a Orwella.

Wspomniałem dwie powieści z prawdą w tle. Również dziś mamy dwie narracje. Paradoks polega na tym, że ta sama prawda, która miała zostać usunięta z publicznej debaty w imię tolerancji, została później usprawiedliwiona, by zwalczać barbarzyńców, którzy nie potrafią rozróżnić faktów od fałszywych wiadomości. Czyż ocalenie liberalnych demokracji poprzez sprawdzanie faktów nie jest związane z naleganiem Benedykta XVI, że prawda wymaga zewnętrznych, niesubiektywnych kryteriów weryfikacji?

Odrzucanie prawdy sprawia, że każda epoka tworzy sobie własną „ortodoksję” i tym samym wskazuje na „fundamentalistów”, przed którymi trzeba się bronić. Skoro opinia publiczna nie jest w stanie zawsze szukać racjonalnych uzasadnień dla przyjętych poglądów, wystarczy stawać po przeciwnej stronie do tych, którzy w danym czasie są uznawani za „ultrasów”. Zwalnia to z intelektualnego obowiązku argumentowania własnego punktu widzenia. A ci, którzy nie chcą przystąpić do histerycznej krytyki, znajdują się w bardzo niewygodnej pozycji, ponieważ utworzył się rodzaj moralnego obowiązku odrzucenia en bloc wszystkiego, co utrzymują wskazani „fundamentaliści”. Jeśli ktoś próbuje rozróżnić zjawiska uważane za odmienne, trafia do worka z radykałami.

Wolność jest związana z prawdą. To ona wyzwala człowieka. Jeżeli się odwróci logikę: że wolność czyni człowieka prawdziwego – w rezultacie tworzy się koszmarne światy, jak te opisane przez Orwella czy Huxleya.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest duchownym Prałatury Opus Dei w Warszawie

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 grudnia

Sobota, XXXIV Tydzień zwykły
Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie,
abyście mogli stanąć przed Synem Człowieczym.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 21, 34-36
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Barbary 25 XI-3 XII
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter