Funkcjonowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pozytywnie ocenia 44 proc. Polaków, a dwie trzecie rodaków negatywnie ocenia działanie Narodowego Funduszu Zdrowia. Natomiast Narodowy Bank Polski stopniowo odzyskuje zaufanie po informacjach o wysokości zarobków części jego pracowników - z 28 do 19 proc. zmniejszyła się liczba osób negatywnie oceniających jego działalność.
Z badania CBOS wynika, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy ubyło badanych pozytywnie oceniających działalność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (spadek z 47 proc. do 44 proc.). Odsetek niezadowolonych z funkcjonowania tej instytucji pozostał w zasadzie niezmieniony (37 proc.). Autorzy badania zwracają uwagę, że postrzeganie pracy ZUS jest w dużym stopniu zdeterminowane przez wiek ankietowanych. Z aprobatą wypowiadają się o niej na ogół osoby mające od 55 do 64 lat (47 proc. wobec 30 proc. będących przeciwnego zdania) oraz – szczególnie – starsze (mające 65 lat i więcej – 61 proc. wobec 16 proc.).
Wśród młodszych respondentów nastawienie jest bardziej krytyczne. Dotyczy to zwłaszcza badanych mających od 25 do 34 lat, wśród których złe oceny wyraźnie przeważają nad dobrymi (56 proc. wobec 27 proc.).
W komunikacie z badań "Oceny działalności instytucji publicznych i mediów" dot. Narodowego Banku Polskiego czytamy:
Od marca zauważalnie poprawiły się notowania Narodowego Banku Polskiego: przede wszystkim ubyło osób negatywnie oceniających jego funkcjonowanie (spadek z 28 proc. do 19 proc.), a w mniejszym stopniu przybyło także opinii pozytywnych (wzrost z 45 proc. do 49 proc.) (...) Na przestrzeni ostatniego półrocza poprawiły się opinie o działalności Narodowego Banku Polskiego (który stopniowo odzyskuje zaufanie społeczne po informacjach o wysokości zarobków niektórych pracowników tej instytucji i tzw. aferze KNF) oraz – w mniejszym stopniu – Najwyższej Izby Kontroli (badanie przeprowadzono przed ujawnieniem potencjalnie kompromitujących informacji dotyczących prezesa NIK).
Jak podało CBOS, notowania Najwyższej Izby Kontroli są lepsze niż przed sześcioma miesiącami. Pozytywnie o działalności NIK wypowiada się połowa badanych (49 proc., od marca wzrost o 3 punkty procentowe), a negatywnie – co jedenasty (9 proc., spadek o 4 punkty). Znaczny odsetek respondentów (42 proc.) nie ma w tej sprawie zdania.
Dodano, że opinie o działalności Krajowej Administracji Skarbowej są podobne do tych, jakie CBOS zarejestrował pół roku temu. "Pozytywnie wypowiada się o niej niemal co trzeci ankietowany (31 proc., od marca spadek o 2 punkty procentowe), natomiast negatywnie – 12 proc." - wskazano. Prawie trzy piąte (57 proc., wzrost o 3 punkty) nie ma sprecyzowanej opinii o funkcjonowaniu KAS - zaznaczono.
Jeśli chodzi o Narodowy Fundusz Zdrowia, od poprzedniego pomiaru w marcu notowania NFZ znacznie się pogorszyły - teraz pozytywną opinię o tej instytucji ma 26 proc. badanych. Obecnie funkcjonowanie NFZ dobrze ocenia jedna czwarta Polaków (26 proc., od marca spadek o 6 punktów procentowych), a negatywnie – dwie trzecie (65 proc., wzrost o 6 punktów).