21 lipca
niedziela
Daniela, Diany, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Hiszpańscy katolicy wobec zalegalizowanej eutanazji

Ocena: 4.8
441

Organizacje katolików świeckich z Hiszpanii oraz kilku biskupów tego kraju skrytykowały środową decyzję Trybunału Konstytucyjnego w Madrycie, który orzekł, że wprowadzona w tym kraju w 2021 roku eutanazja jest zgodna z hiszpańską ustawą zasadniczą. W swoim orzeczeniu sędziowie stwierdzili, że „państwo nie ma obowiązku utrzymywać przy życiu obywateli”, którzy chcieliby poddać się tzw. śmierci wspomaganej.

fot. arch. idziemy.pl

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego zostało wydane jako odpowiedź na wniosek centroprawicowej Partii Ludowej (PP), w którym wyraziła ona wątpliwości co do zgodności z konstytucją przepisów o eutanazji. Wcześniej podobne zapytanie skierowała do Trybunału konserwatywna partia Vox.

Jedną z organizacji domagających się zajęcia stanowiska przez Trybunał Konstytucyjny w sprawie legalizacji eutanazji były stowarzyszenia zrzeszające katolickich lekarzy oraz prawników, a także hiszpański oddział papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN). Określił on legalizację eutanazji mianem „przejawu dyskryminacji” wobec praw chrześcijan w Hiszpanii.

W czerwcu br. władze stowarzyszenia Prawo do Godnej Śmierci (DMD) podały, że w 2022 roku na terenie Hiszpanii przeprowadzono 295 eutanazji, z czego najwięcej – 91 – we wspólnocie autonomicznej Katalonii, na północnym wschodzie kraju. Wyjaśniły, że od czerwca 2021 roku, kiedy zalegalizowano eutanazję w Hiszpanii, poddało się jej 370 obywateli.

Eutanazji może poddać się w Hiszpanii osoba nieuleczalnie chora. Przedtem jednak prawo nakazuje przeprowadzenie przez wnioskującego szeregu konsultacji lekarskich, aby wykluczyć pomyłkę medyczną lub przypadek zmuszania pacjenta do tzw. śmierci wspomaganej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 21 lipca

XVI Niedziela zwykła
Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 6, 30-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Stwórz się na nowo
Nowenna do św. Anny 17-25 lipca
+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter