14 października
poniedziałek
Liwii, Kaliksta, Bernarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bóg, człowiek i Ziemia

Ocena: 0
489

Kiedy myślimy o sytuacji, w jakiej przekazujemy planetę przyszłym pokoleniom, wkraczamy w inną logikę, w logikę bezinteresownego daru, który otrzymujemy i przekazujemy dalej – ogłosił papież Franciszek w encyklice Laudato si’.

Fot. Katarzyna Kasjanowicz / Idziemy

Zmian klimatu nie da się dłużej bagatelizować. Spory o definicję zjawiska – czy będzie to ocieplenie, czy też ochłodzenie – zeszły wreszcie na drugi plan. Ostatnie lata, nie tylko w Polsce i Europie, ale na całym świecie pokazały, że anomalie pogodowe przyjdzie uznać za normę. A może ten nowy porządek rzeczy już stał się faktem, podobnie jak to, że człowiek zapomniał o swoim obowiązku wobec Bożego dzieła? Czy nie o tym mówi nam w swoje imieniny św. Franciszek z Asyżu?

 


NIEBIESKI PATRON EKOLOGÓW

W ciągu ostatnich 28 lat w Europie Środkowej wyginęło 80 proc. owadów latających. Nie wiadomo, czy winę za to ponosi powszechne stosowanie pestycydów, monokultury rolnicze nakierowane na szybsze i większe zyski, czy jeszcze coś innego. Jedno jest pewne: można mówić o prawdziwej katastrofie. Wielu z nas jeszcze pamięta te – jednak nieodległe – czasy, kiedy jadąc samochodem za miasto, musiało co jakiś czas zatrzymywać auto na poboczu, aby przetrzeć szyby, do których przykleiły się zabite muchówki i inne latające stworzenia. Albo uwagi rodziców, na rowerze nie jeździć z otwartymi ustami, bo można połknąć owada. Dziś jest to dużo mniej prawdopodobne. Co najwyżej na kwietnikach zobaczymy jakieś owady, i to w znikomej liczbie. Tym razem statystyki nie są anonimowe, ale mają realne przełożenie na codzienną obserwację.

Kiedy środowiska lewicowe zarzucają ludziom wierzącym, że traktują ziemię konsumpcyjnie, nie troszcząc się o inne gatunki, zapominają, że to święty Kościoła katolickiego, Franciszek z Asyżu, uważany jest za patrona ekologów. W dekalogu opartym na jego pismach i wczesnych źródłach franciszkańskich czytamy: „Tobie została powierzona Ziemia jak ogród; rządź nią z mądrością. Troszcz się o człowieka, o zwierzę, o zioło, o wodę i powietrze, aby Ziemia nie została ich zupełnie pozbawiona. „Kiedy ścinasz drzewo, zostaw choć jeden pęd, aby jego życie nie zostało przerwane”.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 40 (729), 6 października 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 21 października 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 października

Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego. 

Dziś w Kościele:
poniedziałek, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Kaliksta I, papieża i męczennika albo wspomnienie św. Małgorzaty Marii Alacoque, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 1,1-7; Ps 98 (97),1-4; Łk 11,29-32
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -