3 maja
piątek
Marii, Antoniny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Adopcja Serca - ratunek dla afrykańskich dzieci bez środków do życia

Ocena: 4.6
1092

Czym jest Adopcja Serca?

Jest to długoterminowe zobowiązanie moralne ofiarodawców (indywidualnych lub grupowych) do systematycznej pomocy na odległość konkretnemu dziecku w Afryce, które nie ma środków do życia. Ofiarodawcy przyjmują odpowiedzialność materialną za rozwój i przyszłość jednego lub kilkorga dzieci oraz wspierają je duchowo. Opłacają składki (ok. 60 zł miesięcznie) na poprawę warunków życia dziecka i dożywianie, naukę i podstawową opiekę medyczną. W zamian otrzymują wdzięczność i miłość swych podopiecznych oraz informacje o nich, ich zdjęcia i listy.

W przekazywaniu pomocy i korespondencji pośredniczą polscy misjonarze, które bezpośrednio opiekują się dziećmi. Dzięki temu Adopcja Serca tworzy więzi emocjonalne i duchowe, buduje poczucie solidarności między rodzinami w Polsce i w krajach ubogich, pomaga w zbliżeniu, wzajemnym poznaniu i zrozumieniu ludzi z różnych kultur.

Adopcja Serca została zapoczątkowana na przełomie roku 1995/96 z inicjatywy Ruchu „Maitri” po ludobójstwie w Rwandzie. Był to pierwszy tego rodzaju program pomocowy w Polsce na dużą skalę (od 1994 r. funkcjonowała niewielka Adopcja Serca dla kilkudziesięciu dzieci z ośrodka trędowatych Jeevodaya w Indiach, ale nie była szerzej propagowana). Dzięki pracy organizacyjnej Ruchu „Maitri” w Polsce i Czechach i wsparciu finansowemu ze strony Ruchu oraz ogromnej pracy Księży Pallotynów i Sióstr Pallotynek w Rwandzie i Zairze (obecnie Demokratyczna Republika Konga) program stał się jedną ze znaczących odpowiedzi społeczeństw Polski, Czech i Słowacji na tragiczne skutki ludobójstwa w Rwandzie oraz wojny w Zairze. W początkowej fazie tysiące sierot wojennych w Rwandzie i Zairze uratowano od śmierci z nędzy, głodu i chorób, następnie dzięki wsparciu „rodziców adopcyjnych” mogły podjąć naukę w szkołach. Z czasem nasza pomoc w tej formie zaczęła docierać także do innych krajów. Z długoletniej pomocy w ramach Adopcji Serca (do ukończenia 18. roku życia lub szkoły średniej, gdy nauka trwa dłużej; w wyjątkowych wypadkach do ukończenia studiów) skorzystało już ponad 10 tys. dzieci i młodzieży. Dzięki naszemu wsparciu m.in. wyświęcono w Kamerunie pięciu kapłanów. Obecnie w ramach Adopcji Serca Ruchu „Maitri” korzysta z pomocy ok. 3500 dzieci i młodzieży w 13 krajach (w tym 35 kleryków w Kamerunie), gdzie program jest organizowany we współpracy z ponad 40 placówkami misyjnymi.

Aktualnie w Polsce tę formę pomocy przejęło ponad 30 zgromadzeń zakonnych i kilka organizacji pozarządowych. Niektóre posługują się nazwą ”Adopcja Serca”, inne - „Adopcja na odległość”, itp. Największą z nich – obok Adopcji Serca Ruchu „Maitri” – jest Pallotyńska Adopcja Serca, która bezpośrednio wywodzi się z wspólnie niegdyś prowadzonego programu. Szacujemy, że w ramach tych wszystkich programów łącznie korzysta z pomocy kilkanaście tys. dzieci i młodzieży.

Ustanowienie Dnia Adopcji Serca

było wspólną inicjatywą Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata „Maitri”, Sekretariatu Misyjnego Księży Pallotynów prowincji Chrystusa Króla oraz Sióstr Pallotynek, wspartą przez ks. abp. Stanisława Gądeckiego, metropolitę poznańskiego i przewodniczącego KEP. Dzień Adopcji Serca jest w założeniu świętem wszystkich, którzy są w jakikolwiek sposób związani z programem Adopcja Serca i podobnymi formami pomocy (nie tylko organizowanymi przez Ruch „Maitri”), rozumianymi jako dobrowolne zobowiązanie ofiarodawcy do pomocy konkretnemu, żyjącemu w ubóstwie dziecku w krajach misyjnych.

Pierwsze obchody

Pierwsza uroczystość Dnia Adopcji Serca odbyła się 5 września 2017 roku w Poznaniu. W uroczystości wzięło udział ok. 100 osób. W ramach uroczystości została odprawiona uroczysta Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił ks. abp Stanisław Gądecki. W koncelebrze wzięło udział trzech misjonarzy z Afryki, Duszpasterz Krajowy Ruchu Maitri, ks. dr Andrzej Panasiuk, oraz 3 księży z Archidiecezji Poznańskiej. Na uroczystość Dnia Adopcji Serca przybyły 4 misjonarki i 3 misjonarzy z Rwandy, D.R. Konga, Kamerunu, Burundi i RCA, a także siostry ze zgromadzeń misyjnych, pracujące w Polsce, np. w sekretariatach misyjnych. Przyjechali także uczestnicy Ruchu Maitri z Bytomia, Gdańska, Rumi, Wrocławia. Gościliśmy też przedstawicieli Sekretariatu Misyjnego Jeevodaya oraz dwóch organizacji pozarządowych. W czasie wspólnej agapy wysłuchaliśmy świadectw misjonarzy bezpośrednio zaangażowanych w Adopcję Serca, jej organizatorów w Polsce oraz rodziców adopcyjnych, wspierających program finansowo.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 maja

Piątek, V Tydzień wielkanocny
Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski
Jezus powiedział do ucznia: «Oto Matka twoja».
I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 19, 25-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter