2 maja
czwartek
Zygmunta, Atanazego, Anatola
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Trochę słońca

Ocena: 0
2583
Ponadto w okresie wiosenno- letnim zwykle poprawia się wygląd i koloryt skóry. Z drugiej strony należy pamiętać, aby te cudowne właściwości słońca wykorzystywać z umiarem.

Reakcje na promienie słoneczne są bowiem indywidualne. Czasem nawet niewielkie nasłonecznienie może powodować poważne kłopoty skórne, szczególnie u osób skłonnych do reakcji alergicznych. Niekiedy mogą pojawiać się reakcje fototoksyczne i fotoalergiczne związane z działaniem promieni UVA i UVB: nadmierny rumień, różnorodne wysypki, oparzenia, bąble pokrzywkowe, przewlekłe stany zapalne. Ponadto prawie u wszystkich ludzi pod wpływem działania słońca występuje pewne wysuszenie i nadmierne łuszczenie skóry. Dlatego przy opalaniu zawsze należy zachować dużą ostrożność.

Generalnie istnieje zasada, że co roku do słońca skórę należy przyzwyczajać stopniowo, zaczynając dosłownie od kilku minut, potem powoli ten czas można wydłużać. Nad wodą, a szczególnie nad otwartym morzem, promienie słoneczne działają szczególnie silnie, dlatego tam należy unikać ostrego słońca między godz. 11 a 15. Wskazane są promienie delikatne, odbite, najlepiej z półcienia. Po prostu w piękne, upalne dni większość czasu trzeba spędzać w cieniu, a z kąpieli słonecznych korzystać wcześnie rano i potem dopiero po południu. Dotyczy to zwłaszcza małych dzieci i osób starszych. Bezwzględnie trzeba nosić nakrycie głowy: kapelusz, czapkę lub chusteczkę. Nie można zapominać również o nałożeniu okularów słonecznych. Skórę należy smarować specjalnym preparatem (kremem, balsamem, mleczkiem) z filtrem SPF powyżej 20, najlepiej niezawierającym żadnych zapachów i środków konserwujących. Takie bezpieczne preparaty produkowane są przez różne firmy: Vichy, Iwostin, Nivea, Avene. Na znamiona i inne wykwity skórne najlepiej nakładać preparaty z filtrem 50. Ważne jest, aby skórę smarować 15-20 minut przed wyjściem z domu, a potem powtarzać tę czynność wielokrotnie w ciągu dnia i zawsze po kąpieli w wodzie. To zwiększy bezpieczeństwo.

Wiadomo, że słońce zawsze wysusza skórę, dlatego w tym czasie ważna jest jej dobra pielęgnacja. Bezpośrednio po powrocie do domu należy starannie posmarować skórę dobrym preparatem natłuszczającym. Jeśli natomiast pojawią się objawy uczuleniowe (duże zaczerwienienie, swędząca wysypka), należy zastosować zimne okłady, maści przeciwzapalne oraz doustnie wapno i lek przeciwalergiczny (Zyrtec, Aleric). Przy nasilonych objawach nadwrażliwości trzeba zgłosić się do lekarza i zdecydowanie ograniczyć dalszą ekspozycję słoneczną. Należy pamiętać, że tylko ostrożne, stopniowe opalanie zapewni dobre samopoczucie i wspaniały wygląd skóry.


Ewa Najberg - alergolog
Idziemy nr 24 (353), 10 czerwca 2012 r.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 1 maja

Środa, V Tydzień wielkanocny
Wspomnienie św. Józefa, rzemieślnika
Trwajcie we Mnie, a Ja w was trwać będę.
Kto trwa we Mnie, przynosi owoc obfity.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 15, 1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter