30 kwietnia
wtorek
Mariana, Donaty, Tamary
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Cukrzyca - rozpoznanie i co dalej?

Ocena: 0
3240
Po rozpoznaniu cukrzycy u wielu osób konieczna jest zmiana sposobu życia i odżywiania się. Pewne zalecenia są wspólne dla wszystkich pacjentów z cukrzycą. Należy do nich: regularny wysiłek fizyczny oraz unikanie potraw o wysokim indeksie glikemicznym – IG. Indeks glikemiczny to wskaźnik mówiący o tym, jak bardzo podnosi się poziom glukozy we krwi po spożyciu danego produktu. Im wyższy IG, tym wyższy poziom cukru.

Alkohol powinien być wykluczony z diety we wszystkich typach cukrzycy. U pacjentów leczonych insuliną alkohol może znacznie nasilić jej działanie, powodując groźne dla życia niedocukrzenie, a u chorych przyjmujących tabletki istnieje ryzyko innych powikłań, takich jak kwasica metaboliczna.

U osób z cukrzycą typu 2 istotną rolę odgrywa redukcja ciężaru ciała. Sama otyłość może być przyczyną cukrzycy, ponieważ wraz ze wzrostem ciężaru ciała zmniejsza się wrażliwość komórek na insulinę. Często po normalizacji ciężaru ciała wartości glikemii także wracają do normy. Z tego powodu u pacjentów z cukrzycą typu 2 nie wystarcza tylko ograniczenie produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Tu także konieczne jest ograniczenie ilości kalorii, szczególnie zawartych w węglowodanach i tłuszczach. Istnieje wiele przepisów na konkretne posiłki, łatwo znaleźć je w Internecie.

Dieta cukrzycowa nie polega na głodzeniu się – tylko na zmianie nawyków żywieniowych. Wskazane jest spożywanie pięciu posiłków dziennie o stałych porach.

Dieta powinna zawierać wszystkie składniki w odpowiednich proporcjach: węglowodany 40-50 proc., białka 15-20 proc., tłuszcze 30-35 proc. oraz witaminy, składniki mineralne i koniecznie błonnik. Wskazane jest odpowiednie przygotowane pokarmów – gotowanie w wodzie lub na parze, duszenie z małą ilością tłuszczu, pieczenie w rękawie lub w folii. Należy unikać potraw smażonych, szczególnie panierowanych i nie używać zasmażki do np. marchewki czy buraczków. Z diety należy wyeliminować cukry proste. Dostępne w sprzedaży różne słodziki nie zawierają cukru i dobrze go zastępują. Inaczej wygląda sytuacja ze słodyczami dla diabetyków. Nie zawierają one cukrów prostych, ale często dużą ilość tłuszczu, co sprawia, że są bardzo kaloryczne. Owoce należy spożywać w umiarkowanych ilościach – do 300 g dziennie. Trzeba pamiętać, że owoce z puszki, owoce suszone oraz winogrona i banany zawierają najwięcej cukrów prostych.

Pierwsze śniadanie i obiad powinny być duże, natomiast drugie śniadanie, podwieczorek i kolacja – skromne. Najbardziej wskazane produkty to: warzywa, owoce i węglowodany złożone; ciemny chleb – najlepiej wieloziarnisty, graham, żytni lub razowy, ryż, makaron, ziemniaki, rośliny strączkowe.

Należy ograniczyć tłuszcze zwierzęce, szczególnie: smalec, masło, wieprzowinę, gęsi oraz podroby. Wskazane jest także unikanie tłustych wędlin, takich jak: salceson, boczek, mielonki, kiełbasy. Polecane jest mięso chude: filety z indyka lub kurczaka, cielęcina, królik oraz ryby.

Osoby z cukrzycą i nadwagą powinny stosować dietę z ograniczoną ilością kalorii – dla kobiet:
1200 kcal, dla mężczyzn: 1600 kcal dziennie. Informacje o zawartości kalorii w poszczególnych produktach spożywczych dostępne są w wielu publikacjach.

Izabela Pakulska
Idziemy nr 24 (456), 15 czerwca 2014 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 kwietnia

Wtorek, V Tydzień wielkanocny
Chrystus musiał cierpieć i zmartwychwstać,
aby wejść do swojej chwały.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 27-31a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter