18 czerwca
wtorek
Marka, Elzbiety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jeszcze o błędach w ulotkach wyborczych

Ocena: 4.2
3810

W moich zbiorach nie ma ani jednej ulotki pozbawionej błędów językowych.

fot. Pixabay, CC0

W przeanalizowanych przeze mnie ulotkach najliczniejsze są błędy interpunkcyjne (zwłaszcza związane z używaniem przecinków) oraz błędy w zakresie edycji tekstu (wypunktowania, akapity, mylenie dywizu z pauzą, niewłaściwe spacje itp.). Jednak lista typów błędów językowych jest znacznie dłuższa.

Przed tygodniem wspomniałem o ortografii; najliczniejsze błędy z tego zakresu to naruszenia zasad pisowni wielką i literą. Oto jeden z kandydatów chwali się: Pisałem projekty do Budżetu Partycypacyjnego (zamiast: do budżetu partycypacyjnego), inny wspomina swoją pracę w telewizyjnym programie Warszawa bez Tajemnic (zamiast: Warszawa bez tajemnic – w takiej postaci ten tytuł naprawdę funkcjonuje; choć na marginesie warto dodać, że w przypadku programów cyklicznych dopuszczalne jest rozpoczynanie wielką literą wszystkich członów tytułu poza spójnikami i przyimkami), a jeszcze inny deklaruje: Chcę kontynuować swoją pracę na rzecz województwa Lubelskiego (zamiast: województwa lubelskiego).

Powtarzającym się problemem jest zachowanie spójności tekstu, i to na różnych poziomach. Jeden z kandydatów wylicza swoje cele następująco: Będę działał na rzecz infrastruktury drogowej. Zabiegam o usprawnienie komunikacji zbiorowej. Potrzebujemy lepszej organizacji miejsc parkingowych dla mieszkańców. Rażąca jest tu niekonsekwencja zastosowanego czasu (będę działał, ale: zabiegam) oraz formy podmiotu (w dwóch pierwszych punktach jest to podmiot domyślny „ja”, w trzecim już „my”). Brak jednorodności często dotyczy form grzecznościowych, a zwłaszcza przyjętego sposobu zwracania się do odbiorców. Na jednej z ulotek kandydaci napisali: Mamy nadzieję, że przyłączą się Państwo do nas i 21 października zagłosujecie na naszych kandydatów. Jak widać, zastosowali w tym zdaniu obok siebie dwie możliwe formy grzecznościowe: bardziej elegancką, trzecioosobową (przyłączą się Państwo) oraz znacznie bardziej bezpośrednią, mniej grzeczną (zagłosujecie).

Rzecz jasna, zdarzają się też błędy ściśle składniowe, np.: Oddając na mnie głos, nie będą Państwo żałować ani się wstydzić. Użycie imiesłowu współczesnego (oddając) sugeruje jednoczesność czynności, tymczasem autor tego zdania chciał zapewnić, że jego wyborcy nie będą żałować swojej decyzji w przyszłości. Inny błąd składniowy znajduje się w zdaniu: Moją pasją są sporty wodne, zaszczepioną przez Tatę i dziadka, którą udało mi się przekazać dalej (…). Tu problemem jest niewłaściwa struktura zdania i kolejność wyrazów. Z kolei typowy błąd w związku rządu zawiera zdanie: (…) współorganizowałem i uczestniczyłem w wielu akcjach charytatywnych, piknikach oraz eventach (współorganizuje się coś, ale uczestniczy się w czymś).

Niezbyt częste, ale tym ciekawsze i tym bardziej warte pokazania są błędy w zakresie łączliwości wyrazów. Mój ulubiony przykład znajduje się w zdaniu będącym jednym z priorytetów pewnego kandydata: Rozwój infrastruktury poświęconej czworonożnym pupilom. Przyznają Państwo, że infrastruktura poświęcona pupilom to dość kuriozalne połączenie wyrazowe. Podobnie należy ocenić zdanie wynikające prawdopodobnie ze zbyt dużego skrótu myślowego i zastosowania potocznego określenia: Jako radny będę ubiegać się o: (…) przywrócenie ligi halowej w piłkę nożną. Rzecz jasna, autor miał na myśli ligę halowej piłki nożnej. Mniej efektowny jest przykład zastosowania niewłaściwego przyimka we frazie Cykliczne imprezy na amfiteatrze czy też konstrukcja: tu mogę realizować moją działalność społeczną.

Na koniec ze smutkiem dodam, że w moich zbiorach nie ma ani jednej ulotki pozbawionej błędów językowych…

Idziemy nr 45 (683), 11 listopada 2018 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 czerwca

"Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują"

Dziś w Kościele: wtorek, XI tydzień zwykły
+ dzień powszedni lub wspomnienie dowolne św. Elżbiety z Schönau, dziewicy, zakonnicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 8,1-9; Ps 146 (145),1b-2. 5-6b.6c-7.8-9a; Mt 5,43-48.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)