22 października
wtorek
Halki, Filipa, Salomei
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pompeo ostrzega Europę Środkowo-Wschodnią przed Rosją i Chinami

Ocena: 0
682

Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo, odwołując się do przypadającej w tym roku 30. rocznicy upadku komunizmu, wezwał we wtorek w Bratysławie państwa Europy Środkowo-Wschodniej, aby nie ulegały chińskim i rosyjskim wpływom.

Fot. PAP/EPA/JAKUB GAVLAK

Według Pompeo Chiny i Rosja stanowią zagrożenie dla demokratycznych i wolnorynkowych zdobyczy uzyskanych od czasu upadku muru berlińskiego w 1989 r. Zapewnił jednak o amerykańskim zaangażowaniu w regionie, którego wyrazami są m.in. umowy o współpracy wojskowej. "Chcę, żeby Słowacy zrozumieli, że Ameryka jest zaangażowana, jesteśmy z powrotem" - mówił podczas ceremonii pod Bramą Wolności, pomnikiem, który upamiętnia ok. 400 osób zabitych w czasie komunizmu na granicach Czechosłowacji podczas próby ucieczki z tego kraju.

W jego ocenie kraje postkomunistyczne są szczególnie podatne na wrogie działania polityczne i gospodarcze Chin i Rosji, a Słowacja - z powodu historii i położenia geograficznego - "ma szczególną świadomość agresywnej roli, którą Rosja nadal odgrywa w regionie", zwłaszcza na Ukrainie. Ale jak dodał, "Rosja nie jest jednym państwem, które dąży do podważania suwerenności i wolności w Europie".

Pompeo powiedział, że podczas rozmów ze słowackimi urzędnikami podniósł kwestię "potrzeby ochrony przed gospodarczymi i innymi wysiłkami Chin w celu wytworzenia zależności i manipulowania waszym systemem politycznym".

Słowacja jest drugim etapem europejskiej podróży sekretarza stanu USA. W poniedziałek był on na Węgrzech, we wtorek po południu przylatuje do Warszawy, aby wziąć udział w konferencji na temat bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, a później odwiedzi jeszcze Belgię i Islandię.

Na Słowacji Pompeo powtórzył ostrzeżenie, które wystosował na Węgrzech, że Stany Zjednoczone mogą być zmuszone do zmniejszenia niektórych aspektów swojej obecności w tych krajach, które nadal będą korzystać ze sprzętu chińskiego koncernu telekomunikacyjnego Huawei. Jak wyjaśnił, USA mają duże wątpliwości co do motywów, którymi kieruje się Huawei w Europie, szczególnie w krajach Unii Europejskiej i NATO, a także co do praktyk biznesowych firmy.

"Nie mamy nic przeciwko konkurencji między firmami, ale one muszą to robić w sposób, który jest uczciwy, otwarty i transparentny i nie mogą tego robić z powodów innych niż ekonomiczne" - mówił Pompeo. Jak dodał, państwa będą musiały wybrać między Huawei a Stanami Zjednoczonymi. USA zarzucają firmie Huawei, że jej sprzęt może być używany do zdobywania poufnych informacji, które trafiać będą do chińskich władz.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 października

Gdzie jednak wzmógł się grzech,
tam jeszcze obficiej rozlała się łaska.

Dziś w Kościele:
wtorek XXIX tygodnia zwykłego 
+ wspomnienie św. Jana Pawła II, papieża
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 5,12.15b.17-19.20b-21, Ps 40, Łk 12,35-38
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem;
8. Imiona Anielskie; 9. Jak zaprzyjaźnić się z Aniołem?; 10. Anioły czynią cuda; 11. Anioły chcą nam pomagać; 12. Co ucieszy Anioła?

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -