25 września
poniedziałek
Aurelii, Wladyslawa, Kleofasa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wirtualne zwiedzanie w Watykanie

Ocena: 4.9
263

Watykańskie Obserwatorium Astronomiczne można zwiedzić online. Instytucja udostępniła na stronie specjalny link, pod którym można wirtualnie przejść przez sale muzealne w papieskich willach poświęcone historii Obserwatorium, a nawet znaleźć się na dachu pałacu papieskiego w Castel Gandolfo.

fot. Vatican Media/strona otwierająca wirtualne zwiedzanie

Zwiedzanie rozpoczyna się od sali opowiadającej historię początków Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego, a więc od pontyfikatu papieża Grzegorza XIII, który dokonał reformy kalendarza w 1582 r.

Wspominany jest również o. Angelo Secchi, jezuita prowadzący badania pod opieką papieską w Kolegium Rzymskim, a następnie o. Francesco Denza, barnabita, który stanął na czele Obserwatorium ustanowionego w 1891 r. przez Papieża Leona XIII. Był to początek dzisiejszej formy tej instytucji.

CZYTAJ TAKŻE: Kierowca wtargnął na teren Watykanu

W kolejnej sali można zobaczyć dawne przyrządy naukowe, w tym stare globusy i astrolabia. Następnie ekspozycja opowiada o działalności astronomów w Castel Gandolfo oraz w Tuscon w Arizionie, gdzie znajduje się współczesny teleskop Obserwatorium Watykańskiego.

Na koniec można się przyjrzeć dwóm historycznym teleskopom „Carte du Ciel” i „Schmidt”, które są na dachu muzeum. Osobno można odwiedzić taras Pałacu Papieskiego w Castel Gandolfo, gdzie również jest jeden z historycznych teleskopów.

Zwiedzanie jest dostępne na stronie Obserwatorium: https://www.vaticanobservatory.va/en/ .

Udostępnienie przestrzeni muzealnej online było możliwe dzięki współpracy z firmą Dimensione3 i zostało zrealizowane poprzez integrację technologii Matterport, wiodącej na świecie platformy do cyfrowego odtwarzania przestrzeni.

Z kolei oprogramowanie Dimensione3 pozwoliło na dodawanie niestandardowych interakcji i funkcjonalności, mających na celu zwiększenie cyfrowego doświadczenia i skuteczności rozpowszechniania treści naukowych Obserwatorium.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 24 września

Niedziela, XXV Tydzień zwykły
Dla mnie bowiem żyć – to Chrystus,
a umrzeć – to zysk.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 20, 1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Do każdego inaczej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter