12 września
czwartek
Gwidona, Radzimira, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W obronie Sienkiewicza i Matejki

Ocena: 0
301

Oczywiście, każdemu naukowcowi wolno mieć nowe teorie i koncepcje odbiegające od dotychczas utrwalonych w nauce tendencji, wolno je przekazywać do dyskusji nawet bez precyzyjnego uzasadnienia, co może być początkiem dyskursu naukowego, który warto podjąć na dany temat.

fot. domena publiczna/ Wikimedia Commons

Trudno polemizować z autorytetem Księdza Profesora historii Papieskiego Uniwersytetu w Rzymie, gdy jest się tylko skromnym magistrem prawa, jedynie miłośnikiem historii z pozycji amatora. Co prawda, ze znacznym doświadczeniem działań społecznych i pewnym dorobkiem w wydawaniu kalendarzy patriotycznych Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II. I to może usprawiedliwiać moją odwagę w zadaniu pytania: Czemu służy pisanie „O Krzyżakach inaczej” („Idziemy” nr 30/2024) niż dotychczas utrwalona narracja polskich historyków i historiozofów o tym zakonie rycerskim i roli państwa krzyżackiego w dziejach państwowości polskiej?

Oczywiście, każdemu naukowcowi wolno mieć nowe teorie i koncepcje odbiegające od dotychczas utrwalonych w nauce tendencji, wolno je przekazywać do dyskusji nawet bez precyzyjnego uzasadnienia, co może być początkiem dyskursu naukowego, który warto podjąć na dany temat. Jest jednak w tym artykule coś, z czym radykalnie się nie zgadzam. Zarzucenie bowiem Henrykowi Sienkiewiczowi i Janowi Matejce, że są twórcami mitologii o Zakonie Krzyżackim, jest zdecydowanie za daleko idącym pomówieniem. Obaj ci Polacy, jeden z pochodzenia Czech, zawsze bardzo starannie przygotowywali się źródłowo do przedstawienia swoich dzieł. Myślę tu nie tylko o powieści „Krzyżacy” czy obrazie „Bitwa pod Grunwaldem”, ale o całej ich działalności w czasie, gdy Polakom bardzo była potrzebna narracja „ku pokrzepieniu serc”.


Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 36 (981), 08 września 2024 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 13 września 2024


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 12 września

Czwartek, XXIII Tydzień zwykły
Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi
Jeżeli miłujemy się wzajemnie, Bóg w nas mieszka
i miłość ku Niemu jest w nas doskonała.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 6, 27-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Stanisława Kostki 9-17 IX

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter