Uczestnik Soboru Watykańskiego II, zapalony filatelista i fotograf. To tylko kilka informacji o jednej z najbardziej niezwykłych postaci polskiego Kościoła w XX w.
Antoni Baraniak, gruntownie wykształcony salezjanin, zaufany sekretarz prymasów Polski – Augusta Hlonda i Stefana Wyszyńskiego – więzień okresu stalinowskiego, poddany wycieńczającym przesłuchaniom, które nieomal zakończyły się jego śmiercią, biskup sufragan gnieźnieński i arcybiskup metropolita poznański. Uczestnik Soboru Watykańskiego II, zapalony filatelista i fotograf. To tylko kilka informacji o jednej z najbardziej niezwykłych postaci polskiego Kościoła w XX w.
Choć od kilku lat jego sylwetka jest sukcesywnie przypominana, to jednak poza Wielkopolską i gronem historyków Kościoła jest prawie nieznany. Niniejszy album, przez obszerny wstęp i kilkaset fotografii, przybliża postać człowieka, któremu krótko przed śmiercią kard. Karol Wojtyła powiedział: „Kościół nigdy księdzu arcybiskupowi nie zapomni, że go bronił w najtrudniejszych czasach”. Przedmowę napisał abp Stanisław Gądecki, a słowo wstępne – dr Karol Nawrocki, prezes IPN.
Konrad Białecki, Rafał Łatka, Rafał Reczek, Elżbieta Wojcieszyk,
„Arcybiskup Antoni Baraniak 1904–1977”
wyd . II uzupełnione,
IPN
Warszawa 2024, 560 s.