Każdy pewnie bez trudu przywołałby jeden moment w życiu, kiedy poczuł autentyczną radość.
Zachwyt, który rodził w sercu pragnienie, aby dana chwila trwała wiecznie. Mógł to być widok zachodu słońca nad morzem albo spojrzenie ze szczytu góry.
Joe Puckett Jr. w książce „Apologetyka radości” opiera się na argumentacji C.S. Lewisa, który dowodzi, że wiara w istnienie transcendentnej obecności Boga jest racjonalna.
Według Lewisa poszukiwanie obiektu radości może doprowadzić człowieka do Stwórcy. Ta interesująca publikacja została napisana z myślą o trzech typach czytelników. Jest skierowana do chrześcijan myślących analitycznie, którzy chcą wiedzieć więcej na temat wiary, do osób wątpiących w życie wieczne oraz miłośników literatury C.S. Lewisa. Autor książki podważa nacechowany sceptycyzmem trend w poznaniu Stwórcy, określany niekiedy mianem „nowego ateizmu”. Przedstawia argument „z pragnienia” Lewisa, którego ślady znajduje w dziełach autora „Opowieści z Narnii”. Zaprezentowany typ rozumowania jest oryginalny przez odwołanie do osobistego doświadczenia człowieka.
Puckett przekonuje, że posiadamy realne pragnienie, które zostanie zaspokojone dopiero w nadprzyrodzonej rzeczywistości. Na czym ono polega? W czym się przejawia? Zachęcam do zanurzenia się w „nurt lektury”.
Joe Puckett Jr.
„Apologetyka radości. C.S. Lewisa argument z pragnienia na rzecz istnienia Boga”,
tłum. Piotr Bylica
Fundacja Prodoteo
Warszawa 2023
205 s.