Od 8 kwietnia w polskich kinach film "Bóg nie umarł 2" – pasjonująca opowieść o próbie odpowiedzi na najważniejsze pytania wyłącznie przy pomocy argumentów prawnych.
2016-03-15 14:45pra / Kraków (KAI), mz
fot. mat. pras.
W poprzedniej części "Bóg nie umarł", którą obejrzało ponad 140 tys. polskich widzów, amerykański student musiał udowodnić istnienie Boga na zajęciach z filozofii. Twórcy filmu przygotowali drugą część opowieści, która będzie miała swoją premierę w polskich kinach 8 kwietnia.
Grace Wesley jest nauczycielką historii w amerykańskim liceum. W czasie lekcji odpowiada na pytanie uczennicy, wspominając przy tym o działalności Jezusa Chrystusa. Dyrekcja szkoły zarzuca jej naruszenie przepisu o świeckości instytucji państwowej.
W świeckiej szkole, na lekcji historii, nie powinno się mówić się o Jezusie – słyszy bohaterka filmu. Jeśli przeprosi, sprawa zostanie rozstrzygnięta polubownie i zachowa pracę. Jeśli tego nie zrobi, sprawa trafi do sądu i Grace może stracić wszystko, łącznie z prawem do wykonywania zawodu. Rozpoczyna się pasjonujący sądowy spór, w który angażuje się szkolna społeczność. Odmieni on życie wielu osób. Konflikt, który miał być lekcją pokory dla ludzi wierzących, przeradza się w niezwykłą dysputę o wolności sumienia, istnieniu Boga i jego obecności w przestrzeni publicznej.
Scenarzyści filmu Chuck Konzelman i Cary Solomon opisują, że ukazuje on nie tylko błędne postrzeganie i stosowanie reguły rozdziału państwa od Kościoła, ale też podkreśla coraz większą niechęć świata świeckiego wobec mężczyzn i kobiet, którzy chcą publicznie mówić o swojej wierze. – Chcieliśmy utrzymać realistyczny ton. Nie mieliśmy zamiaru opowiadać historii, przy której trzeba przymrużyć oko lub która nie ma nic do powiedzenia – wyjaśnia Solomon.
– Czuję wręcz, że chrześcijanie są lekceważeni i marginalizowani. Ludzie przewracają oczami, a powinni szanować tę religię tak, jak szanuje się inne – mówi Melissa Joan Hart, odtwórczyni głównej roli (w Polsce znana głównie z młodzieżowego serialu "Sabrina, nastoletnia czarownica"). – Jestem chrześcijanką i często odczuwam, że gdybym wyznawała inną wiarę, spotykałabym się ze znacznie większym szacunkiem – dodaje.
„Bóg nie umarł 2” nie jest typową kontynuacją. Główny wątek stanowi historia zupełnie nowej bohaterki, ale na ekranie pojawią się twarze znane z wcześniejszej produkcji. Widzowie ponownie zobaczą wielebnego Dave’a (David A.R. White), Martina – studenta z Chin, który pod koniec części pierwszej stał się chrześcijaninem, a także Amy Ryan – agresywnie usposobioną dziennikarkę-ateistkę, której całe życie zostało wywrócone do góry nogami przez raka. Twórcy filmu ponownie zaangażowali także członków zespołu Newsboys.
„Bóg nie umarł 2” nie opowiada rzeczywistej historii, ale bardzo prawdopodobną w USA. Na końcu filmu twórcy umieścili informacje o 25 podobnych przypadkach, które posłużyły im za inspirację.
Patronat medialny nad filmem objął tygodnik "Idziemy".
"Bóg nie umarł 2", USA 2016. Reżyseria: Harold Cronk. Scenariusz: Chuck Konzelman, Cary Solomon. Dystrybutor: Monolith Films. 120 minut. Obsada: Melissa Joan Hart (Grace Wesley), Jesse Metcalfe (Tom Endler), David A.R. White (Wielebny Dave), Ernie Hudson (Sędzia Stennis), Ray Wise (Peter Kane) i inni. Premiera: 8 kwietnia.