25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

UNESCO zabiega o ocalenie Odessy

Ocena: 1.2
656

UNESCO stara się ocalić przed zniszczeniem historyczne centrum Odessy. W trybie pilnym ma ono zostać wpisane na listę dziedzictwa kulturowego ludzkości. W przeszłości procedurę tę zastosowano już do trzech obiektów w Palestynie, między innymi Bazyliki Narodzenia w Betlejem. W piątek w Odessie odbywają się uroczyste obchody 228. rocznicy powstania miasta.

Fot. pixabay.com/CCO

Starania oenzetowskiej instytucji mają jednak wymiar jedynie symboliczny. Rosyjska armia nie ma względu na zabytki i kulturę. Według oficjalnych danych na Ukrainie zniszczono lub uszkodzono już 468 obiektów kultury, w tym 159 kościołów, 35 muzeów i 44 biblioteki. Odessa została zbombardowana przez Rosjan 24 lipca.

Na liście kandydatów do kulturowego dziedzictwa UNESCO miasto to znajduje się od 2009 r. Ukraiński minister kultury, który gościł w tym tygodniu w siedzibie tej organizacji w Paryżu zapewnił, że do końca września będzie w stanie przedstawić niezbędną dokumentację, między innymi dzięki wsparciu ekspertów z Włoch i Grecji.

Ostateczna decyzja w sprawie Odessy zapadnie na najbliższym posiedzeniu Komitetu ds. Światowego Dziedzictwa. Pierwotnie miał się on zebrać w czerwcu w Kazaniu w Rosji. Ze względu na trwającą inwazję państwa członkowskie zażądały odłożenia tego posiedzenia. Są jednak nadzieje, że komitet zbierze się jeszcze w tym roku i uzna znaczenie Odessy dla kulturowego dziedzictwa ludzkości.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter