Zdobądź wewnętrzny spokój, a tysiące ludzi wokół ciebie znajdą zbawienie” – te słowa rosyjskiego starca św. Serafina z Sarowa przywołuje Philippe Dautais w swojej książce „Terapia duszy”.
Autor jest duchownym prawosławnym, założycielem Centrum Świętego Krzyża w departamencie Dordogne, z którym związany jest wraz z żoną Elianthe od blisko 40 lat. Prowadzi sesje poświęcone antropologii i ścieżce duchowej zgodnej z tradycją zaczerpniętą z Filokalii, angażuje się też w spotkania ekumeniczne i dialog międzyreligijny.
W swoich rozważaniach, wydanych przez dominikańskie wydawnictwo W drodze, podkreśla, że „w świetle Ewangelii i tradycji patrystycznej istota procesu terapeutycznego (nazywanego także praxis) polega na doprowadzeniu człowieka do duchowego spełnienia. Rana i egzystencjalne porażki stają się uprzywilejowanymi miejscami przemiany. Rolą terapeuty jest ukazanie tego i pomoc osobie chorej w odzyskaniu własnych możliwości i uwolnieniu się od wszystkiego, co uniemożliwia jej dostęp do prawdziwego życia”. „Kim jest człowiek?”, „Człowiek zraniony”, „Proces terapeutyczny”, „Metanoja” i „Przebaczenie” – to tytuły niektórych rozdziałów książki.
Patronat medialny nad publikacją objął tygodnik „Idziemy”.
Philippe Dautais
„Terapia duszy. Uzdrowienie i rozwój wewnętrzny”
Przekład: Dorota Samsel
Wydawnictwo W drodze
Poznań 2021, 208 s.