8 października
sobota
Pelagii, Brygidy, Walerii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Środkowoeuropejski Festiwal Muzyki Dawnej na Kielecczyźnie

Ocena: 0
365

Znakomici artyści i wyjątkowe miejsca, w tym bazylika katedralna w Kielcach, bazylika kolegiacka w Wiślicy czy budynek dawnej kieleckiej synagogi to atuty Środkowoeuropejskiego Festiwalu Muzyki Dawnej, który potrwa w regionie od 17 sierpnia do 11 września, z udziałem muzyków polskich i europejskich.

Fot. pixabay.com/CCO

Główną pomysłodawczynią jest s. Hanna Szmigielska – organistka parafii katedralnej w Kielcach, cytrzystka, twórczyni wielu ciekawych projektów i sakralnych grup muzycznych.

Pełny tytuł muzycznego wydarzenia brzmi: Środkowoeuropejski Festiwal Muzyki Dawnej – Mid-Europe Early Music Festival 2022 Kielce: Pokrewieństwa.

Miejscem koncertów będą m.in.: bazylika katedralna w Kielcach, bazylika w Wiślicy, kościół św. Idziego w Tarczku, sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku Kamiennej, ale także dawny Pałac Biskupów Krakowskich – obecnie Muzeum Narodowe, Ekomuzeum w Starachowicach, „Szklany Dom” w Cikotach, dawna synagoga w Kielcach.

Udział wezmą artyści z sześciu krajów. Tradycję francuskiego baroku będą reprezentowali: wybitna klawesynistka Aline Zylberajch oraz dyrygent i kameralista Martin Gester.

Inny repertuar przedstawi grupa wokalna „A Capella Leopolis” ze Lwowa, która specjalizuje się w barokowym śpiewie tradycji greko-katolickiej. Zespół ze Lwowa zaprezentuje dzieła oratoryjne Marca-Antoina Charpentier’a pod dyrekcją Martina Gestera oraz własny repertuar a capella. Grupy będzie można posłuchać m.in. w klimatycznym kościele Wszystkich Świętych w Szydłowie, gdzie znajdują się unikatowe freski maryjne.

Z kolei grupa wokalna Vox Clamantis z Tallina, która pod dyrekcją Jaan-Eika Tulve wykonuje śpiew gregoriański, zaprezentuje polifonię średniowieczną i muzykę współczesną, w tym kompozycje Arvo Parta.

W ramach Akademii Kielcensis organizatorzy zapraszają chóry regionu świętokrzyskiego wraz z dyrygentami na warsztaty prowadzone przez obydwa zespoły – estoński i ukraiński.

Wybitni polscy soliści kameraliści zrealizują projekt muzyczno-choreograficzny, grając Koncerty Królewskie François Couperina z towarzyszeniem tancerzy czeskich z Pragi – The Hartig Ensemble Heleny Kazarovej.

Muzyka francuska będzie mottem przewodnim koncertów „Capelli Cracoviensis” z solistką Magdaleną Karolak – obój i Bolette Roed (Dania) – flet.

Oczekiwanym wydarzeniem jest turniej skrzypków w wykonaniu Roberta Bachary, Grzegorza Lalka i Aline Zylberajch.

W Kielcach w gmachu dawnej Wielkiej Synagogi będzie można usłyszeć charakterystyczne Nigumim – chasydzkie pieśni bez słów.

Program jest tak skonstruowany, aby muzyka współbrzmiała z architekturą i sacrum wybranych wnętrz oraz aby melomanii o różnych gustach muzycznych mogli znaleźć coś dla siebie

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 8 października

Sobota, XXVII tydzień zwykły
Błogosławieni ci, którzy słuchają słowa Bożego
i zachowują je wiernie.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 11,27-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter