13 sierpnia
czwartek
Diany, Hipolita, Poncjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rodzinka walczy

Ocena: 0
2409

Produktem nowych poszukiwań formalnych studia Disney wydaje się animacja „Iniemamocni 2”, wyprodukowana we współpracy z Pixarem.

fot. The Walt Disney Company Polska

Studio Disney w ostatnich latach rozrosło się do niemiłosiernych rozmiarów. Po wchłonięciu potężnych firm Pixar i Marvel stało się wiodąca wytwórnią w Hollywood, realizującą filmy animowane i przygodowo-fabularne. Pisałem już w „Idziemy”, że w ostatnich latach studio z jednej strony stara się kontynuować tradycje założyciela Walta Disneya (baśnie familijne według klasyki literackiej w nowych odsłonach), z drugiej zaś poszukuje nowych form animacji. W ten sposób stawia czoła konkurencyjnym filmom, wyprodukowanym w innych wytwórniach. Zaznaczmy, że obecnie filmy familijne stanowią w wielu kinach coraz większą część repertuaru.

Produktem nowych poszukiwań formalnych studia Disney wydaje się animacja „Iniemamocni 2”, wyprodukowana we współpracy z Pixarem. Jest to druga część przygód rodziny, która wykorzystuje swoje nadprzyrodzone zdolności w celu ratowania ludzi przed rozmaitymi katastrofami. Ponieważ ta działalność Iniemamocnych została przez władze zakazana, rodzinka musi się dostosować do nowych warunków. Córka chodzi do szkoły, ojciec Bob poświęca się wychowaniu dwójki niesfornych maluchów, a mama Helen robi karierę zawodową. Jednak przypadkiem wszyscy zostaną wciągnięci w aferę godną komiksowych filmów sensacyjnych z Batmanem i Supermanem na czele. Wiarołomny szef dziwnej firmy wzywa ich do spektakularnej akcji, pozornie dla dobra ludzkości. W trakcie burzliwych i niebezpiecznych działań rodzinka demaskuje w końcu oszustów.

Film charakteryzuje się błyskotliwą, agresywną i dynamicznie prowadzoną akcją, pełną niespodziewanych zwrotów. Od przygód bohaterów nie można oderwać wzroku, mimo wizualnej agresji. Należy się jednak zastanowić: jakie jest przesłanie tego utworu? Na pewno autorzy starają się afirmować (na sposób hollywoodzki) solidarność rodziny, w której dzieci pomagają rodzicom w pokonywaniu zagrożeń. Z drugiej jednak strony widzimy w „Iniemamocnych 2” dziwaczny mesjanizm, realizowany za wszelką cenę. Najmłodszy synek, rozkoszne niemowlę, zamienia się nawet podczas walki w potworka rodem z horroru, a w trakcie akcji trup ściele się gęsto. Jak daleko studio Disney odeszło od idei swego założyciela i patrona?

 

„Iniemamocni 2” (The Incredibles 2), USA, 2018. Familijny film animowany. Reżyseria: Brad Bird. Dystrybucja: The Walt Disney Company Polska

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 sierpnia

Czwartek, XIX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Poncjana, papieża, i Hipolita, prezbitera
«Panie, ile razy mam przebaczyć, jeśli mój brat zawini względem mnie?».
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ez 12,1-12; Ps 78,56-59.61-62; Mt 18, 21-19,1
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
13 sierpnia - Parafia konkatedralna Bożego Ciała w Warszawie

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter