Ksiądz Franciszek Blachnicki zmarł 27 lutego 1987 r. w Carlsbergu (Niemcy). Jak dowodzą śledczy IPN, założyciel ruchu oazowego w Polsce padł ofiarą agentów Służby Bezpieczeństwa PRL.
Fot. Sfery KulturyTo postać, która może być fascynująca z wielu powodów
– podkreśla bp Adam Wodarczyk, postulator procesu beatyfikacyjnego księdza Franciszka Blachnickiego.
Jako kapłan odcisnął piętno na życiu wielu ludzi, ucząc ich żyć w prawdzie. Jego działalność wywarła też ogromny wpływ na kształt świata, w którym dziś żyjemy, na to że mamy wolną Polskę, że współcześni młodzi ludzie mają możliwość normalnie funkcjonować. Nowe światło na sprawę rzucają ustalenia śledczych o okolicznościach śmierci księdza Blachnickiego. Wobec tych doniesień być może zostanie rozważone wdrożenie ścieżki procesowej w sprawie o męczeństwo
– dodaje biskup Wodarczyk.
Konkretne plany dotyczące produkcji filmu poświęconego życiu tego znanego nie tylko w Polsce kapłana, powstały dwa i pół roku temu. Zaowocowały wyłonieniem przez producenta filmu – Panteon Górnośląski w Katowicach – scenarzystki Katarzyny Błaszczyńskiej (w drodze konkursu) oraz rozpoczęciem zdjęć dniem próbnym 8 grudnia 2023 r. w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie.
Reżyserem filmu jest Mateusz Olszewski. W rolę księdza Franciszka Blachnickiego wciela się Andrzej Niemirski. Jedną z głównych ról kobiecych – wspierającej dzieła kapłana asystentki i przyjaciółki Marysi, powierzono Dominice Kluźniak. Akcja filmu koncentruje się na kilku ostatnich miesiącach życia ks. Blachnickiego, kiedy to walczy on z trudnościami finansowymi prowadzonego w Carlsbergu ośrodka Marianum. Musi także skonfrontować się z podejrzeniami o obecność agentów SB w gronie najbliższych współpracowników.
Fot. Sfery Kultury
Produkcja filmu to długotrwały i złożony proces. Obecnie kończymy etap developmentu, czyli planowania i decyzji dotyczących szczegółów tego przedsięwzięcia. Mamy już kosztorys i terminarz prac. Rozpoczynamy starania o środki finansowe z różnego rodzaju instytucji kultury, samorządów, biznesu
– wyjaśnia Ryszard Kopiec, dyrektor Panteonu Górnośląskiego.
Film na ekrany polskich kin wprowadzi Rafael Film, czołowy polski dystrybutor filmów z wartościowym, ewangelicznym przesłaniem.
Osoby i instytucje pragnące wesprzeć produkcję filmu o księdzu Franciszku Blachnickim zapraszamy do kontaktu z Panteonem Górnośląskim w Katowicach lub Fundacją Światło-Życie.