2 maja
czwartek
Zygmunta, Atanazego, Anatola
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Oratorium Roberta Grudnia na jubileusz chrztu Polski

Ocena: 0
1212
2016-03-06 13:26 
Kamila Wrzesińska / Lublin (KAI), sg

Zgodnie z regułami tego gatunku muzycznego oratorium nawiązuje do średniowiecznych misteriów wykonywanych w kościołach m.in. w okresie Wielkanocy. Tym razem okazja jest wyjątkowa. – Chrzest to najważniejsze wydarzenie, rozpoczynające spisane dzieje Polski. 1050. rocznica wymaga szczególnej oprawy i dlatego postanowiłem uczcić ten jubileusz poprzez tak rozbudowaną formę muzyczno-wokalną – powiedział Robert Grudzień.

Tytuł – zdaniem kompozytora – ma przypominać o tym, że chrześcijaństwo jest nierozerwalnie wpisane w dzieje Polski i nie sposób ich zrozumieć bez zauważenia głębokiej religijności kolejnych pokoleń naszych przodków. Na koncert w Lublinie zaprasza Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Cristiana".

Projekt zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin. Oratorium będzie częścią autorskiego projektu Roberta Grudnia "Dziedzictwo chrześcijaństwa i pamięć". Premiera odbędzie się w Lublinie, ale jest już plan kolejnych wykonań, które odbędą się m.in. Łochów, Cerekiew, Zelów, Jedlińsk, Częstochowa, Tykocin, Chełm, Radom, Rzeszów, Nowa Ruda, Trzebnica, Jędrzejów, Wrocław, Wierzbica, Wolbórz, Jedlińsk, Mielec, Kraków, Warszawa, Łódź, Sulejów, Starachowice, Stalowa Wola.

Robert Grudzień to artysta, który od lat zabiera głos w ważnych i trudnych tematach, dotyczących historii Polski. Jego utwory upamiętniają m.in. takie wydarzenia jak Wołyń 1943, Czerwiec 1976, Sierpień 1980. Skomponował muzykę do spektakli słowno–muzycznych: "Z miłości do Ojczyzny" w 70. rocznicę Powstania Warszawskiego oraz "Słowo Herberta", "Dobrem Zwyciężać", czy "Hymn Słowackiego", w reżyserii Krzysztofa Kolbergera. W lipcu 2013 roku jego utwór "Dolorosa. Wołyń 1943" otwierał oficjalne obchody pamięci rzezi wołyńskiej. Uroczystości odbywały się w Łucku na Ukrainie.

Robert Grudzień pierwsze utwory skomponował jako czternastolatek. Do wykonywania własnych kompozycji zachęcił go prof. Henryk Mikołaj Górecki, światowej sławy polski kompozytor. To właśnie podczas wspólnych koncertów wybrzmiały dziś znane i lubiane przez publiczność utwory. Kompozycje Roberta Grudnia zyskały uznanie Krzysztofa Pendereckiego i były wykonywane podczas wspólnych koncertów w całej Polsce.

Robert Grudzień występuje jako solista z Małgorzatą Walewską, Bogusławem Morką, Haliną Łabonarską, Jerzym Zelnikiem, Maciejem Zakościelnym, Olgierdem Łukaszewiczem, Konstantym Andrzejem Kulką oraz Krzesimirem Dębskim.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 1 maja

Środa, V Tydzień wielkanocny
Wspomnienie św. Józefa, rzemieślnika
Trwajcie we Mnie, a Ja w was trwać będę.
Kto trwa we Mnie, przynosi owoc obfity.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 15, 1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter