14 października
poniedziałek
Liwii, Kaliksta, Bernarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Miliony na mazowieckie zabytki

Ocena: 0
528

Konserwacja ołtarzy i nagrobków, renowacja zabytkowych organów, remont parkanu czy elewacji – to tylko część prac, które będą prowadzone przy mazowieckich zabytkach. Z ich wartości i znaczenia dla przyszłych pokoleń doskonale zdaje sobie sprawę samorząd Mazowsza. W tym roku na ratowanie zabytków przeznaczył 7,5 mln zł.

fot. Karolina Ołdakowska

O. Mirosław Sander OP i reprezentanci samorządu Mazowsza dyrektor Izabela Stelmańska i wicemarszałek Wiesław Raboszuk cieszą się, że udało się wesprzeć tak wiele zabytków

Wśród ubiegających się o dotacje największą grupę stanowiły parafie oraz samorządy. Po ocenie formalnej dotacje z budżetu Mazowsza otrzymały w tym roku 93 obiekty. Prace konserwatorskie i restauratorskie będą prowadzone zarówno w kościołach oraz na nekropoliach, jak też w kamienicach, dworkach i pałacach.

– Wiele z dofinansowanych obiektów to prawdziwe perły architektoniczne, o które należy się troszczyć. Potrzeby w tym zakresie wciąż są bardzo duże, dlatego początkową pulę 6 mln zł zwiększyliśmy o kolejne 1,5 mln zł. Zależało nam, aby wesprzeć jak najwięcej inwestycji przy mazowieckich zabytkach. Będziemy ten program kontynuować, dlatego zachęcam do udziału w przyszłorocznym naborze – zaznacza Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

 


NIEZBĘDNA POMOC

Jak podkreślają zarządcy dofinansowanych zabytków, gdyby nie wsparcie finansowe, wielu remontów czy konserwacji nie udałoby się wykonać. – Dla świątyń, kamienic czy pałaców to często ostatnia deska ratunku – przekonują. I zachęcają do poznawania bogatej i niezwykłej historii cennych – często na skalę światową – obiektów. A takich na Mazowszu nie brakuje. Wicemarszałka województwa Wiesława Raboszuka nie dziwi więc ogromne zainteresowanie programem wsparcia. – W tym roku komisja konkursowa miała twardy orzech do zgryzienia – podkreśla wicemarszałek. Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora departamentu zajmującego się w urzędzie marszałkowskim m.in. turystyką, dodaje, że – Zabytki to nie tylko lekcja historii i ślad poprzednich pokoleń, ale też atrakcje turystyczne i rozwój turystyki na terenie województwa.

 


OBIEKTY ZE WSPARCIEM SKARALNYM

Klasztor przy ul. Freta 10 w Warszawie. Barokowy budynek wzniesiono w latach 1638-1649 na planie litery T. Mieści się on na tyłach kościoła św. Jacka. Fundatorem była rodzina Baryczków / fot. arch. Klasztoru oo. dominikanów na Freta

Środki z budżetu województwa pozwolą na wykonanie wielu niezbędnych prac, m.in. w zabytkowych kościołach. Dominikanin o. Mirosław Sander, przeor klasztoru św. Jacka w Warszawie, nie kryje zadowolenia z dotacji – Nasz klasztor jest ważnym punktem na mapie warszawskich zabytków. Historia nie oszczędzała tego miejsca, podczas wojny uległ zniszczeniu w prawie 90 proc. Odbudowano go, ale wciąż jego poszczególne części wymagają remontu. Wsparcie, które otrzymaliśmy, pomoże nam przeprowadzić prace konserwatorskie fundamentów klasztoru. Mam nadzieję, że w niedługim czasie będą się tu odbywać wydarzenia nie tylko religijne i duszpasterskie, ale też kulturalne. Dofinansowania trafią też do innych warszawskich parafii – m.in. na: remont elewacji prezbiterium i kaplic kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP parafii św. Jakuba czy rewitalizację kościoła Wszystkich Świętych – kościół górny (prezbiterium, kaplica Matki Bożej Częstochowskiej i zakrystia).

Materiał przygotowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 października

Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego. 

Dziś w Kościele:
poniedziałek, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Kaliksta I, papieża i męczennika albo wspomnienie św. Małgorzaty Marii Alacoque, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 1,1-7; Ps 98 (97),1-4; Łk 11,29-32
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -