20 września
środa
Filipiny, Eustachego, Euzebii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Karol Wojtyła śpiewająco

Ocena: 0
765

Blisko 40 wokalistów, aktorów i tancerzy, 60 statystów, rockowe gitary i nostalgiczne skrzypce, klasyczny fortepian i dynamiczna perkusja tworzą muzyczną opowieść o historii XX wieku. To wizytówka „Karola”, czyli pierwszego musicalu o życiu Jana Pawła II. Takiego przedsięwzięcia na polskiej scenie dotąd nie było. Premiera już 25 lutego w krakowskiej Tauron Arenie.

Wielkie, multimedialne widowisko stworzone zostało na podstawie biografii Karola Wojtyły, ale także – jak zdradzają jego twórcy – anegdot. Biorą w nim udział tak znani artyści, jak Jacek Kawalec jako Jan Paweł II, Edyta Geppert, Anna Wyszkoni, Piotr i Wojciech Cugowscy czy znana z serialu „Klan” Agnieszka Kaczorowska. Libretto napisał Michał Kaczmarczyk, muzykę Filip Siejka, a reżyseruje Krzysztof Korwin-Piotrowski.

– Historia będzie chwilami zabawna, a chwilami wzruszająca i dramatyczna. Życie Karola Wojtyły niczym soczewka skupia najważniejsze wydarzenia z polskiej i europejskiej historii XX wieku i choćby dlatego jest wyśmienitym materiałem na scenariusz widowiska, które na długo pozostanie w pamięci widza. Będzie edukować i budzić emocje. To opowieść o papieżu innym niż wszyscy poprzedni: nie wyłącznie o głowie Kościoła, ale poecie, filozofie, aktorze i przyjacielu wiernych – mówi Michał Kaczmarczyk.

– Zawsze ciekawiło mnie, jak ludzie dojrzewają, stając się kimś sławnym, bohaterem. Dlatego pokażemy Karola Wojtyłę jako dziecko, młodego chłopaka studiującego w Krakowie i wreszcie papieża – zdradza Krzysztof Korwin-Piotrowski.

„Karol” jest pierwszym musicalem historycznym, ukazującym duży fragment dziejów Polski. Tego typu musicale cieszą się na całym świecie wielką popularnością i na to też liczą twórcy. Czy „Karol” powtórzy sukces „Dzwonnika z Notre Dame”? Jest na to szansa.

Bilety na premierę są jeszcze dostępne w cenie 169 zł i 229 zł, a bilety zbiorowe także w cenie 129 zł. Po Krakowie musical zaprezentowany zostanie publiczności m.in. we Wrocławiu, Łodzi, Warszawie i Gdańsku. Wszystkie informacje o musicalu, miejscach występów, rezerwacji i kupnie biletów są dostępne na stronie www.musical-karol.pl.

Głównym patronem przedsięwzięcia jest kard. Stanisław Dziwisz, a patronatem medialnym objął je także tygodnik „Idziemy”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. Współtworzył w Lyonie kwartalnik „Chemin Neuf” (potem „FOI”). W „Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Od lutego 2017 r. członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A.SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły