19 listopada
poniedziałek
Seweryny, Maksyma, Salomei
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Historia pisana muzyką

Ocena: 0
711

– Nie jest to utwór awangardowy. Myślałem raczej o szerokim gronie odbiorców. Jednak nie jest to też utwór prosty, na modłę współcześnie licznie powstających „oratoriów” – mówi o Te Deum Polonia kompozytor prof. Paweł Łukaszewski.

fot. Irena Świerdzewska/Idziemy

Z prof. Pawłem Łukaszewskim, kompozytorem, kierownikiem Chóru Katedry Warszawsko-Praskiej Musica Sacra, rozmawia Radek Molenda

 

Na zamówienie Prezydenta RP skomponował Pan Te Deum Polonia, którego prawykonanie usłyszeliśmy z okazji stulecia odzyskania niepodległości, podczas uroczystego koncertu 30 października w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Co to za utwór?

To napisany z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości utwór na bas solo, chór i orkiestrę. Miałem wolną rękę, gdy chodzi o dobór tekstu, tytułu, instrumentów i obsady wykonawców. A że wspomniana rocznica skłania do dziękczynienia, postanowiłem, że będzie to Te Deum Polonia („Ciebie Boga wysławia Polska”) – hymn pochwalny Boga skomponowany wyłącznie do tekstu w języku łacińskim, podzielony na pięć części. Nie jest to utwór awangardowy. Myślałem raczej o szerokim gronie odbiorców. Jednak nie jest to też utwór prosty, na modłę współcześnie licznie powstających „oratoriów”.

Dziękczynną Mszę za ojczyznę Missa pro Patria skomponował Pan na osiemdziesięciolecie odzyskania niepodległości. Te Deum Polonia to rodzaj kontynuacji?

Nurt patriotyczno-religijny jest mi bliski od wielu lat. Usłyszymy to w utworach chóralnych mniejszych rozmiarów, poświęconych naszym świętym: Wojciechowi, Stanisławowi, Maksymilianowi Kolbemu czy kard. Stefanowi Wyszyńskiemu. Są też większe formy wokalno-instrumentalne: Requiem, „Nieszpory żałobne”, Via Crucis…
 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 45 (683), 11 listopada 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 30 listopada 2018 r.

 

Retransmisję koncertu można obejrzeć 11 listopada o godz. 00.05 w TVP Kultura. Można go też posłuchać na (www.youtube.com/watch? v=bq3x5UMIeEU&feature=share).

Więcej o Te Deum Polonia m.in. na stronach internetowych: Prezydent.pl oraz Pwm.com.pl.
 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. Współtworzył w Lyonie kwartalnik „Chemin Neuf” (potem „FOI”). W „Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Od lutego 2017 r. członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A.Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -