3 maja
piątek
Marii, Antoniny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dzieje Biblii

Ocena: 0
794

Wystawa, prezentowana w warszawskim Instytucie Wzornictwa Przemysłowego, przedstawiała proces zapisywania i drukowania ksiąg Pisma Świętego od czasów starożytnych po współczesne.

Wśród eksponatów znalazła się m.in. kopia Papirusu P66 z II w. po Chrystusie, który zawiera Ewangelię św. Jana. Najstarsze znane zapisy Starego Testamentu znaleziono w 1947 r. w jaskiniach Qumran nad Morzem Martwym – pochodzą one z II w. przed Chrystusem. Średniowieczne rękopisy, bazujące na łacińskim przekładzie Biblii, były pięknie zdobione i ilustrowane – na wystawie prezentowano jedną z oryginalnych kart rękopisu z 1200 r. Szczególne wrażenie robiła kopia Wiedeńskiej Genesis z V-VI w., która jest jednym z nielicznych tzw. kodeksów purpurowych – napisanych na pergaminie zabarwionym na purpurowo, złotymi literami.

Ciekawość zwiedzających budził oryginalny zwój Tory z XVII w. zapisany na skórzanym arkuszu. Przepisywanie jednego zwoju zwykle trwało trzy lata i było niezwykle pracochłonne: pióro trzeba było zanurzyć w kałamarzu 4-5 razy, by napisać jedną literę. Żydzi przestrzegali przy tym ścisłych reguł: jeśli podczas przepisywania pojawił się choćby najmniejszy błąd, trzeba było zakopać zwój w ziemi i zacząć pracę od nowa.

Wśród eksponatów znalazła się także kopia pierwszej Biblii wydrukowanej przez Jana Gutenberga oraz replika jego prasy drukarskiej. Była też możliwość samodzielnego wydrukowania za jej pomocą fragmentu Ewangelii. Przenosząc się do czasów współczesnych, zwiedzający mogli dowiedzieć się więcej na temat Biblii napisanej alfabetem Braille’a i Biblii w wersji elektronicznej.

Hanna Michniewicz
fot. Hanna Michniewicz/Idziemy
Idziemy nr 43 (577), 23 października 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 maja

Piątek, V Tydzień wielkanocny
Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski
Jezus powiedział do ucznia: «Oto Matka twoja».
I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 19, 25-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter