5 maja
niedziela
Ireny, Waldemara
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Chrzest i oręż

Ocena: 0
1149

Pierwsza część wystawy poświęcona jest mitologii słowiańskiej i bóstwom, którym oddawano cześć na terenach polskich w X w. Znajdziemy tu m.in. repliki Światowida wydobytego ze Zbrucza w 1848 r. czy „kamienną babę” – znalezisko spod Bartoszyc.

Część wystawy poświęconą początkom chrześcijaństwa w Polsce otwiera duże powiększenie obrazu Jana Matejki „Zaprowadzenie chrześcijaństwa”, pierwszego z 12. tworzących cykl „Dzieje cywilizacji w Polsce”. Scenę chrztu Mieszka I oraz nakaz niszczenia posągów pogańskich przedstawiają litografie Girolama Carottoniego, Franciszka Smuglewicza i Rafała Radziewicza. Spośród zabytków tej epoki pokazano m.in. pontyfikał z XI w. oraz kopie zabytków takich jak pierścień romański Jakuba Świnki, pastorał z poroża z katedry gnieźnieńskiej czy średniowieczne księgi rękopiśmienne.

Liczne prace, obrazy i grafiki Michała Byliny, Bohdana Wróblewskiego i Teodora Klonowskiego przedstawiają wydarzenia militarne i wojowników polskich z czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Wygląd i ubiór ludności zamieszkującej ziemie polskie w tym okresie odtworzono na podstawie ikonografii z epoki i zabytków archeologicznych z X-XI w. Kulturę materialną reprezentują liczne znaleziska archeologiczne z VIII-IX w.

Ostatnia część wystawy, „Ze znakiem krzyża przez 1000 lat historii”, dotyczy epok późniejszych. Pokazuje, jak znak krzyża wpisywał się w dzieje Wojska Polskiego we wszystkich okresach trwania polskiej państwowości aż po czasy współczesne. Zobaczymy tu m.in. relikwiarze wojskowe, słynne krzyżyki z gałązek olszyny z pola bitwy pod Olszynką Grochowską w 1831 r. oraz biżuterię patriotyczną z okresu powstania styczniowego w 1863 r. i I wojny światowej.

Wystawa „Chrzest Polski” potrwa do 31 lipca w Muzeum Wojska Polskiego, al. Jerozolimskie 3. Honorowy patronat: podsekretarz stanu prof. Wojciech Fałkowski, prymas Polski abp. Wojciech Polak oraz biskup polowy WP Józef Guzdek.

Patronat medialny: tygodnik „Idziemy”.

KAI
fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy
Idziemy nr 19 (553), 8 maja 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 maja

Sobota, V Tydzień wielkanocny - wspomnienie św. Floriana, męczennika
Jezus powiedział do ucznia: «Oto Matka twoja».
I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 19, 25-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Fatimskiej 4-12 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter